2021 Yılında Hobi Bahçeleri Yıkılacak Mı, Af Mı Gelecek?

Hobi bahçesi olan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren kanun düzenlemesi ile 2021 yılında önemli kararlara imza atılmıştı.  7255 Sayılı Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun kapsamında hobi bahçeleri yıkılacak mı, son durum ne?

2021 Yılında Hobi Bahçeleri Yıkılacak Mı, Af Mı Gelecek?

AK Parti tarafından meclise sunulan  7255 Sayılı Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun kapsamında hobi bahçeleri için önemli bir düzenlemeye gidilmişti. 

Özellikle de pandemi döneminde rekor talep artışı yaşanan hobi bahçeleri hakkında yıkım kararı alınmıştı. Yine hobi bahçesi yaparak satan kişilere de büyük para cezaları ve hapis cezası verilmesinin de önü açılmıştı. 

HOBİ BAHÇELERİ YIKILACAK MI, 2021 YILINDA HOBİ BAHÇELERİNE AF ÇIKAR MI?

Süreçte binbir zahmet ve emekle hobi bahçesi satın alan kişiler büyük bir üzüntü yaşarken geçmiş dönemde alınan hobi bahçeleri için af çıkarılması talebini gündeme getirmişti. Kendilerinin böyle bir yasaktan haberdar olmadan alımda bulunduklarını belirten vatandaşlar mağdur olduklarını, tüm birikimlerini harcadıkları hobi bahçelerinin yıkılmaması gerektiğini belirterek kanunun geriye dönük uygulanmaması gerektiğini savunmuşlardı. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç ise 6 Aralık 2020 tarihinde yapmış olduğu açıklamasında "Kanunun emrettiği şekliyle şu anda yıkılacak. Hiç o yana bu yana kıvırmaya gerek yok. Çok net söylüyorum. Hobi bahçelerinin böyle düzensiz, plansız böyle tarım arazilerine gelişigüzel, bir şekilde yapılmasına müsaade edersek bu alanları bir iki yıl sonra göremeyeceğiz" sözleri ile yıkımları başlatacaklarını açıklamıştı. 

Hobi bahçesi olan kişiler bu açıklamalarla 2021 yılına sancılı bir başlangıç yaparken süreçte henüz hobi bahçesi olan kişilere tebligat gitmediği ve sürecin henüz resmi olarak başlatılmadığı dile getiriliyor. Hobi bahçesi olan kişiler ise sosyal medya üzerinden örgütlenerek seslerini duyurmaya ve yıkım kararına karşı çıkmaya devam ediyor. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)