2021 Yılında Konut Fiyatları Ne Olur?

Haziran ayında kamu bankaları tarafından başlatılan 1 sene ertelemeli konut kredisi kampanyası sonrası ev fiyatları büyük bir hızla yükselmişti.

2021 Yılında Konut Fiyatları Ne Olur?

Haziran ayında kamu bankaları tarafından başlatılan 1 sene ertelemeli konut kredisi kampanyası sonrası ev fiyatları büyük bir hızla yükselmişti. Kredi faiz oranlarında yaşanan yükselişin ardından konuta olan talep yeniden düşüşe geçerken yaşanan süreçte konut fiyatlarının akıbeti de merak konusu oldu. Peki, 2021 yılında ev fiyatları ne olur, konut fiyatları düşer mi, konut fiyatlarına zam gelecek mi, 2021 de konut fiyatları ne olur, ev almak isteyenler ne yapmalı?

Ev sahibi olmak isteyen kişiler için Haziran ayı itibari ile yeni normale geçiş sürecinde devlet bankaları tarafından ilk 12 ayı ödemesiz dönemli olmak üzere yüzde 0.64 faiz oranı ile konut kredisi desteği sağlanmıştı. Bu süreçte konut satış rakamları rekor üzerine rekor kırmış, Haziran ayında yükselen konut kredisi faiz oranları rakamları Temmuz ayında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak en yüksek seviyesini görmüştü. 2021 YILINDA KONUT FİYATLARI NE OLUR?Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükselişin 2021 yılının Haziran ayına kadar devam etmesi beklenirken bu süreçte daralan talep nedeni ile konut fiyatlarına indirim beklentisi ağırlık kazandı. Özellikle de eilndeki konutu nakit ihtiyacı nedeni ile acil olarak satmak zorunda kalan müteahhitler tarafından satışa sunulacak olan sıfır konutlar ve ihtiyaç sahibi vatandaşların 2. el konutları da düşük fiyatlarla satılacak. Bu da yükselen konut fiyatlarının bir miktar geri çekilmesine neden olacak. 

EV ALMAK İSTEYENLER NE YAPMALI? ŞU ANDA EV ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI?Bu süreçte yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile vatandaşın konuta olan talebi azalırken talepteki daralma konut fiyatlarını da düşürdü. Bu nedenle elinde nakit parası olan yani para birikimi olan kişilerin ihtiyacı olması halinde ev sahibi olması öneriliyor. Özellikle de peşin alıma indirim yapan konut projeleri vatandaşa büyük fırsat sunuyor. Konut kredisi faiz oranında psikolojik eşik yüzde 0.99 olarak açıklanırken şu anda uygulanan en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,29 seviyesinde bulunduğu için ise kredi çekerek ev sahibi olmak önerilmiyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)