250 Bin TL'ye Ev Alımında Tapuya, Bankaya, Belediyeye, Emlakçıya Kaç Lira Masraf Ödenir?

Ev almak isteyen vatandaşların ev fiyatının dışında yapmaları gereken bazı ödemeler var. Ev alımlarında vatandaşların yapmış oldukları bu masraf ödemeleri binlerce TL'ye ulaşıyor.Ev hayalini alma hayalini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar hem ev alım sürecinde hemde sonrasında maliyet hesaplarını iyi yapmaları gerekiyor.

250 Bin TL'ye Ev Alımında Tapuya, Bankaya, Belediyeye, Emlakçıya Kaç Lira Masraf Ödenir?
Ev almak isteyen vatandaşların ev fiyatının dışında yapmaları gereken bazı ödemeler var. Ev alımlarında vatandaşların yapmış oldukları bu masraf ödemeleri binlerce TL'ye ulaşıyor.

Ev hayalini alma hayalini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar hem ev alım sürecinde hemde sonrasında maliyet hesaplarını iyi yapmaları gerekiyor. Zira ev alımlarında çok sayıda ödeme bulunduğundan vatandaşların ekonomik açıdan zorlanmamaları için hesaplarını iyi yapmaları büyük önem taşıyor.

Emlak365.com olarak bizlerde ev alacak olan vatandaşların yapacakları ödemelere dair detayları 250 bin TL üzerinden hesapladık. 250 bin TL'ye ev alacak olan bir vatandaşın yapacağı ödemeler haberimizde.

EV ALIMLARINDA HANGİ MASRAFLAR ÖDENİR?

Ev alımı sürecinde vatandaşların emlakçıya, bankadan kredi kullanılması durumunda bankaya, tapu müdürlüğüne ve sonrasında ise belediyelere yaptığı ödemeler bulunuyor. Bu ödemelerin oranları satış sözleşmelerinde belirtilirken bazı ödemeler alıcı ve satıcının anlaşmasına göre tek bir taraf tarafından ödenir.

Bankaya Yapılan Masraf Ödemeleri

Bankadan kredi çekerek ev alacak bir vatandaş 4 ayrı masraf ödemesi yapacak. Bu ödemelerin ilki ortalama 800 TL ile 1200 TL arasında ekspertiz ücreti. Bankaların ikinci masrafları kredi tahsis ücreti. Bu kredi tutarının 0.5 oranındadır. 250.000 TL kredi için 1250 TL kredi tahsis ücreti ödenir. Bankalar kişiye özel belirlenen fiyatlarla sigorta ücreti alırlar. Bunun dışında son ödeme ise 155 TL ile 350 TL arasında ipotek tesis ücreti.

Emlakçıya Yapılan Masraflar

Emlakçı masrafları alıcı yada satıcı tarafından ödenebilir bu durum sözleşme kapsamında bildirilir. Ancak alıcı ve satıcı bu kapsamda bir anlaşma yapmamış ise her iki taraf yüzde 2 yüzde 2 olmak üzere emlakçı komisyonu öder. 250 bin TL'lik vir ev için 5 bin TL emlakçı komisyon masrafı çıkabilir.

Tapu Müdürlüklerine Yapılan Masraflar

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne tapu harcı ödemesi yapılır. Bu ödemeler yine sözleşme kapsamında tek bir taraf tarafından ödenir. Ancak sözleşmede bildirilmemişse taraflar eşit bir şekilde ödeme yaparlar. Tapu harcı evin değerinin yüzde 4'ü kadar ödenir ve sadece alıcı ödeyecekse 10.000 TL ödeme yapar.

Tüm bu masrafların dışında ev alım satım sürecinde ek bazı masraflarda çıkabilir. Vatandaşların bu tür durumlara hazırlıklı olmasında ve önceden belli bir tutarda birikim yapmasında fayda var.
Yorumlar (0)