3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Hakkında Bakan Turhan Açıklamalarda Bulundu!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan TRANSİST İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı'na katıldı. Bakan Turhan burada yapmış olduğu konuşmasında 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Hakkında Bakan Turhan Açıklamalarda Bulundu!

Türkiye'nin en büyük projeleri arasında yer alan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ihalesi hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan önemli açıklamalarda bulundu. 

3 Katlı Büyük İstanbul Projesi Ne Zaman Başlayacak?

Bakan Cahit Turhan yapmış olduğu konuşmasında 3 Katlı Büyük İstanbul projesine de değinerek "İstanbul Boğazı'nı yer altından geçecek dev proje çalışmalarında proje çalışmalarımız son aşamaya geldi. Bu projeyle dünyada bir ilki gerçekleştireceğiz... Tek geçişte, tek tünel halinde, 3 katlı tünel inşa edeceğiz.

Bu tünelle, Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün yükü önemli ölçüde azalacak. Günde 6,5 milyon insanın kullanacağı toplam 9 farklı raylı sistem, ekspres metro ile birbirine bağlanacak. 30 km uzunluğundaki İncirli-Gayrettepe-Altunizade-Söğütlüçeşme hattında ise 15 istasyon olacak.

Dahası bu dev Tünel, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı ve Altunizade-Ataşehir-Sabiha Gökçen Hatlarıyla tam entegre olacak. Böylece vatandaşlarımız, 3 katlı Büyük İstanbul Tünelini kullanarak Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanına tren değiştirmeden 1 saatin altında ulaşabilecekler. Çalışmalarımız tamamlandığında İstanbul'un tüm ilçeleri metro ile birbirine bağlanmış olacak" dedi. 

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Güzergah

Yapılacak olan metro hattı Avrupa Yakası’nda İncirli’den başlayacak, sonrasında; Zeytinburnu, Vatan, Edirnekapı, Sütlüce, Perpa, Çağlayan, Mecidiyeköy ve Gayrettepe istasyonları yer alacak.

Anadolu yakasında ise Söğütlüçeşme’den başlayacak olan hat, Ünalan, Altunizade ve Küçükyalı istasyonları yer alacak. Bu istasyonların olduğu bölgelerin daha da değerleneceği belirtildi.

Metro istasyonlarının olduğu; Bakırköy, Bahçelievler, Güngören, Zeytinburnu, Eyüp, Fatih, Beyoğlu, Şişli, Kağıthane, Beşiktaş, Üsküdar ve Kadıköy ilçelerinde Şubat 2015’den bu yana konut fiyatlarında yükselmeler gözlendi ve fiyatların daha da devam edeceği belirtildi.

Büyük İstanbul Tüneli Ne Zaman Bitecek?

Proje ilk olarak 2015 yılında gündeme alınmıştı. O dönemde yapılan açıklamalar ile projenin 5 sene içerisinde tamamlanacağı açıklanmıştı. Projenin ihalesinin 2018 senesinde yapılması durumunda inşaat 2023 yılında tamamlanacak. 

Emlak365.com

NOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"

Yorumlar (0)