300 Bin Dolarlık Konut Alan Yabancılara Vatandaşlık Verilecek

Konut satış rakamlarını arttırmak ve yabancıları konut alımı için teşvik etmek amacı ile yeni yasal düzenlemeler üzerinde çalışılıyor. Üzerinde çalışılan maddelerden biride konut satın alan yabancılara vatandaşlık verilmesini içeriyor.
300 Bin Dolarlık Konut Alan Yabancılara Vatandaşlık Verilecek

Konut satış rakamlarını arttırmak ve yabancıları konut alımı için teşvik etmek amacı ile yeni yasal düzenlemeler üzerinde çalışılıyor. Üzerinde çalışılan maddelerden biride konut satın alan yabancılara vatandaşlık verilmesini içeriyor.

Hatırlanacağı üzere ilk konut teşviki paketinde Türkiye'den 1 milyon dolarlık taşınmaz satan alan yabancılara Türk vatandaşlığı hakkı tanınmıştı. Yabancıların ülkemize olan ilgisini arttırmak ve konut stok rakamlarını düşürmek için yeni yapılacak olan yasal düzenlemeler ile bu sınır 1 milyon dolardan 300 bin dolara çekilecek.

Konut Satış Rakamlarının İvme Kazanması Bekleniyor


Mayıs ayı itibari ile meclis çatısı altından geçirilerek yasalaştırılması beklenen torba yasa içerisinde yer alan yeni yasal düzenleme ile beraber bundan sonra ülkemizden 300 bin dolarlık taşınmaz alan yabancılara istemeleri durumunda Türk vatandaşlığı verilecek. Konu hakkında açıklamalarda bulunan GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin yapılacak olan yasal düzenlemenin büyük fark yaratacağını iddia etti. Daha önce uygulanan 1 milyon doları sınırının çok yüksek olduğuna dikkat çeken Yetgin yeni düzenleme sayesinde yabancıların Türkiye'ye çok daha fazla ilgi göstereceğini belirterek sektörün ivme kazanacağını söyledi300 Bin Dolarlık Konut Alan Yabancılara Vatandaşlık Verilecek

Yabancılara Konut Satışı En Az 20 Milyar Dolar Olmalı


Farklı ülkelerde ki yabancılara konut satış rakamları dikkate alındığında ne yazık ki ülkemiz oldukça düşük bir seviyede yer alıyor. Örneğin Londra'da yıllık yabancılara taşınmaz satışı 48 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken Türkiye'de ise bu rakam 4.6 milyar dolar gibi oldukça düşük bir seviyede yer alıyor. Hem ülke ekonomisinin desteklenmesi hem de emlak sektörünün gelişmesini sağlamak için bu rakamın ilk etapta en az 20 milyar dolara çekilmesi gerekiyor.

Yabancılara Konut Satışı Daha Da Kolaylaştırılacak


Yapılacak olan müdahalelere ek olarak bundan sonra yabancılara konut satışı için yürütülecek olan işlemlerin de kolaylaştırılması sağlanacak. Yabancılar konut alımlarında işlemler için uzun süre beklemek zorunda kalmayacak. Resmi dairelerde satışlar konusunda ki işlemler ivedilikle tamamlanacak ve evrak işleri için yabancılar bekletilmeyecek. İşlemler hızlı yapıldığı için yabancıların konut alımları önünde bir engel olmayacak.

Yabancılar Sektörü Şaha Kaldıracak


Özellikle de İstanbul'da yapımı devam eden markalı konut projeleri için yabancıların yoğun ilgisi olduğu belirtiliyor. Yapılacak olan yasal düzenlemenin Mayıs ayında yürürlüğe girmesi ile beraber yabancıların bu konut projelerine olan ilgilerinin daha da artması ve elde kalan konutların hızlı bir şekilde bitmesi bekleniyor. Özellikle de sıfır konut projelerinde ki satışların hızlanması sektörün rahat bir nefes alması anlamına geliyor. Kaynak:emlak365.com