70 Bin Liraya Ev Sahibi Olma İmkanı! Kamu Memur Lojman Satışları Sürüyor

Ev sahibi olmak isteyen kişilere yönelik olarak devlet tarafından ucuz konut satış ilanları yayımlanmaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından atıl durumda olan kamu lojmanlarının ekonomiye kazandırılması amacı ile başlatılan planlama kapsamında 2020 yılında 8 bin 500 adet konut satışı yapılacak. Kamu lojman satışı 2020 ilanları yayımlanmaya devam ederken vatandaşa 70 bin liradan başlayan fiyatlarla, taksitle ev sahibi olma imkanı sunulacak. Memura lojman satışı konusunda öncelik tanınacak, satışa sunulan lojmanlar için kamu bankaları düşük faizli ve uzun vadeli konut kredisi desteği sağlayacak. Detaylar haberimizde...

70 Bin Liraya Ev Sahibi Olma İmkanı! Kamu Memur Lojman Satışları Sürüyor

İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 4 Ağustos 2018 tarihinde açıklanan Birinci 100 Günlük Eylem Planı kapsamında duyurulan kamu lojman satışları için süreç devam ediyor. 

TÜRKİYE GENELİNDE DEVLETE AİT OLAN 250 BİN KAMU KONUTU VE MEMUR LOJMANI VAR! 

Devlet bankaları tarafından başlatılan ucuz konut kredisi kampanyası ile beraber vatandaşın konutlara olan ilgisi yeniden artarken Haziran ayında konut satış rakamı rekor kırmıştı. Yüzde 200 oranında artan konut talebi ile 190 bin barajını aşan konut satış rakamı sonrası Temmuz ayında devlet kamu lojman satışları ile alakalı yeni ilanlar yayımlamaya hız vermişti. 

Türkiye genelinde yer alan toplam kamu lojmanı sayısı 250 bin olarak açıklanırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başlattığı çalışmalar ile bu konutların gerçek değerlerini belirlemek için ekspertiz işlemlerine aralıksız devam ediyor. Her bir kamu konutu için değer belirleme çalışması yapılırken envanteri çıkarılan konutlar Milli Emlak Daire Başkanlığı tarafından il müdürlükleri üzerinden verilen ilanlar ile satışa sunuluyor. 

50 BİN KAMU LOJMANI SATIŞA SUNULACAK! 

Devlete ait olan 250 bin lojmandan istihbarat, savunma, adalet ve güvenlik amacı ile kullanılan lojmanlar satışa sunulmayacak. Bu nedenle devletin satışa sunacağı toplam lojman sayısının 50 bin ile sınırlı tutulacağı belirtiliyor. 

KAMU KONUTLARININ SATIŞI NEREDEN NASIL YAPILACAK, LOJMAN SATIŞLARI BAŞVURUSU NASIL OLACAK?

Konu hakkında Milli Emlak Dairesi Başkanlığı bir açıklama yayımlamıştı. 

"Lojmanların Satış İhaleleri Genel Müdürlüğümüz internet sitesi (www. milliemlak. gov. tr) ile İl birimlerimizin (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri) internet sitesinde yayımlanmaktadır. İhale sonucunda, lojmanın satın alınması durumunda;

— 4706 sayılı Kanunun 7 nci maddesinin dördüncü fıkrası ile 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 17 nci maddesinin dördüncü fıkrasının (p) bendi gereğince, mülkiyeti Hazineye ait kamu konutlarının satış ve devir işlemleri ve bu işlemler sırasında düzenlenen belgeler, vergi, resim ve harçtan müstesnadır. Satışı yapılan kamu konutu, satış tarihini takip eden yıldan itibaren beş yıl süre ile emlak vergisine tâbi tutulmaz.

— Mülkiyeti Diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait lojmanların satışında ise KDV ve tapu işlemleri için vergi, resim ve harç yükümlülüklerinin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur."

Açıklama ile satışın Milli Emlak internet sitesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri üzerinden yapılacağı duyuruldu. Bu nedenle yaşadığınız şehirde satılık kamu lojmanları olup olmadığı bilgisine erişmek için o ildeki bakanlık sitesini ziyaret etmeniz yeterli olacak. Örneğin Ankara'da satılık kamu lojmanları ihale ilanları için Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü internet sitesi üzerinden bilgi alınabilecek. 

LOJMAN SATIŞI BAŞLAYAN İLLER HANGİLERİ?

Şu ana kadar ekspertiz işlemleri tamamlanan ve satışa sunulan kamu lojmanları olan iller Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Konya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bolu, Muğla ve Antalya olarak sıralandı. 

70 BİN LİRADAN BAŞLAYAN FİYATLARLA EV SAHİBİ OLABİLİRSİNİZ 

Her ilde bulunan kamu lojman fiyatları farklılık gösterirken şimdiye kadar yayımlanan en düşük lojman satış fiyatı Ankara Keçiören'de yer alan 60 m2 büyüklüğündeki 2+1 daire için belirlenen 70 bin lira olarak öne çıktı. 

EMLAK KATILIM BANKASI 0.76 FİNANSMAN ORANI İLE KAMU LOJMAN ALIMI İÇİN DESTEK SAĞLAYACAK! 

Lojman almak isteyen kişilere bankalar tarafından sunulan çok sayıda kredi paketi bulunurken en uygun oran 0.76 olarak öne çıktı. 

Emlak Katılım Bankası ev sahibi olmak isteyen kişilere yüzde 0.76 oranı ile 120 aya kadar vadeli olmak üzere finansman desteği sağlayacak. Yine Vakıf Katılım Bankası yüzde 0.79 oranı ile bir diğer cazip finansman desteği sağlayan banka olarak öne çıkıyor. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)