900 Kişi Evsiz Kalmıştı! Fırsatçı Ev Sahipleri İş Başında Kiralara 500 TL Zam

Ankara'da bir binanın temelinde meydana gelen kayma nedeniyle çökme tehlikesi oluşmuş ve etrafındaki binalar boşaltılmıştı. Yaklaşık 900 kişinin evsiz kaldığı o mahallede fırsatçı ev sahipleri kiralara 500 TL zam yaptılar.

900 Kişi Evsiz Kalmıştı! Fırsatçı Ev Sahipleri İş Başında Kiralara 500 TL Zam
Ankara'nın Çankaya İlçesi Mektep Sokakta yer alan 8 katlı Açelya Apartmanı geçtiğimiz günlerde çökme tehlikesi atlatmıştı. Binanın istinat duvarı yıkılmış ve etrafındaki binaları da etkilemişti. Açelya Apartmanı ile birlikte bölgedeki 20 bina da boşaltıldı.

20 binada yapılan incelemeler sonrasında ise 10 binanın yıkılmasına karar verildi. Bu binalarda yaşayan yaklaşık 900 vatandaş ise barınma sorunu yaşadılar.

FIRSATÇI EV SAHİPLERİ İŞ BAŞINDA 500 TL ZAM

Açelya Apartmanı ve etrafında yer alan apartmanlarda yaşayan vatandaşlar ilk etapta belediyenin evlerine yerleştirildiler. Ayrıca bu binalarda yaşayan vatandaşlar için Ankara Valiliği tarafından Koordinasyon Merkezi kuruldu.

Açelya Apartmanı ile birlikte Mektep Sokakta yer alan Yazıcı, Talih, Açelya, Bahar, Umut, Güleryüz, Kılıç, İncesu, Emek, Hatipoğlu Ünalan ve Özdemir apartmanlarında oturanlar İncesu Şehit Sultan Selim Karakoç İmam Hatip Ortaokulu’nda yer alan Koordinasyon Merkezinden yardım başvurusunda bulundular. Vatandaşlara öncelikle 30 bin TL eşya ve 1500 TL kira yardımı sağlanacak.

KİRALAR 1100 TL'DEN 1600 TL'YE ÇIKTI

Halen akrabalarının yanında belediyeler tarafından gösterilen evlerde kalan vatandaşlar bu süreçte birde kiralık daire bulmakta zorlandılar.

Yaşadıkları mahalleden fazla uzağa gitmek istemeyen aileler kiralık daire ararken büyük şok yaşadılar. Yıllardır yaşadıkları bölgede kira fiyatlarının birden 400 TL ile 500 TL arasında artmasına tepki gösteren vatandaşlar ev bulmakta zorlandıklarını ifade ettiler. Daha önceden bölgede 1100-1200 TL olan ev kiralarının 1500-1600 TL'ye çıktığını ifade eden mahalleli zor durumda kaldılar.

Birde Ev Sahipleri Vurdu

Bölgede yer alan ve tahliye edilen binalardan birinde yaşayan bir vatandaş yaşadıkları zor döneme dair açıklamalarda bulundular. Binaların içinden eşyaları alamadıklarını ifade eden ev sahibi ayrıca kiralık daire bulamadıklarını da söyledi. O ev sahibi yaşadıkları zor sürece dair "İçeride eşyalarımız var, çocuklarımızın çeyizleri var, üniversiteye hazırlanan kızımın kitapları, tabletleri, bilgisayarları var. Hiçbir şey alamadık. Akşam saat 08.00'de bize 'Boşaltın' dediler. Kiralık ev aramaya başladık; ama ev sahipleri de kiraları artırdılar. Bir de onlar vurmaya çalışıyor" dedi.
Yorumlar (0)