AFAD İzmir Depremi Raporu Açıklandı: Deprem Değil, Çürük Binalar Öldürdü!

İzmir'de yaşanan deprem sonrasında ne yazık ki yıkılan binalar ve bu binaların enkazı altında kalan çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti.

AFAD İzmir Depremi Raporu Açıklandı: Deprem Değil, Çürük Binalar Öldürdü!

İzmir'de yaşanan deprem sonrasında ne yazık ki yıkılan binalar ve bu binaların enkazı altında kalan çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. AFAD'ın beklenen İzmir depremi raporu yayımlandı. Detaylar haberimizde...

Emlak365.com / İzmir'de meydana gelen deprem sonrasında AFAD tarafından hazırlanan araştırma raporu sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. 

BİR KERE DAHA GÖRÜLDÜ: DEPREM DEĞİL, ÇÜRÜK BİNA ÖLDÜRDÜ! 

AFAD tarafından açıklanan rapor ile beraber bir kere daha depremin değil yapılan çürük binaların insanları ölüme getirdiği görüldü. Yayımlanan raporda binaların dayanım, uygulama ve detaylandırma da yer alan yetersizlikler nedeni ile göçtüğü belirtilirken toptan göçen binaların ise 1990 ve 1994 yılları arasında yapıldığı açıklandı. 

Yıkılan binalara komşu olan  ve kurallara uygun olarak yapılan binaların yıkılmadığı ve az hasarlı olarak depremi atlattıklarına yer verilen raporda "Ağır hasarlı binaların büyük kısmında yumuşak kat etkisi gözlenmiştir. Binaların giriş katlarında bulunmayan ancak üst katlarda devam eden dolgu duvarlar nedeniyle yumuşak kat durumu meydana gelmiştir.

Hasar gören binaların beton kalitesinin genellikle yetersiz olduğu gözlemlenmiştir. Hasar gören binalarda, genel olarak donatı detaylarının uygun olmadığı görülmüştür. Ağır hasarlı binaların çoğunda özellikle alt katlarda aşırı korozyon gözlenmiştir. Yapısal sistemi hasar görmemesine rağmen dolgu duvarları ağır hasar gören çok sayıda binaya rastlanmıştır" sözleri ile aşırı çıkması bulunan binalarda depremin daha yıkıcı olduğu bilgisine yer verildi. 

Yorumlar (0)