Ağustos Ayında Kiralara Ne Kadar, Kaç TL Zam Geldi? TÜİK TEFE TÜFE Temmuz Ayı Enflasyon Rakamları Ne Zaman Açıklanacak?

Kiracılar ve ev sahipleri Ağustos ayı kira artışı resmi zam oranı için araştırmalara başladı. TÜİK TEFE TÜFE Temmuz 2020 enflasyon rakamlarının açıklanması ile beraber Ağustos 2020 kira artışı resmi zam oranı da ilan edilmiş olacak. Peki, Ağustos ayında kiralara ne kadar zam geldi, kiralar kaç lira oldu, kira artışı nasıl hesaplanır?

Ağustos Ayında Kiralara Ne Kadar, Kaç TL Zam Geldi? TÜİK TEFE TÜFE Temmuz Ayı Enflasyon Rakamları Ne Zaman Açıklanacak?

Ağustos ayında kira sözleşmesi sona ererek kirasına zam gelecek olan kiracıları ile kiracılarına zam yapacak olan ev sahipleri zam oranı hakkında araştırmalara başladı. 

TÜİK TEFE TÜFE TEMMUZ 2019 ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Enflasyon rakamları için geri sayım başladı. TÜİK TEFE TÜFE Temmuz 2020 enflasyonu rakamları yarın yani 4 Ağustos 2020 Salı günü saat 10:00 itibari ile açıklanacak. 

Açıklanacak rakamlar arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması milyonlarca kiracı ve ev sahibi için uygulanacak yasal kira artışı zam oranı olarak kullanılacak. 

Aynı zamanda ilan edilen rakamlar memurlar ve emekliler için hesaplanacak olan enflasyon farkı zammı oranı için de kullanılacak. Enflasyon oranları farklı pek çok alanda uygulanan bir hesaplama rakamı olması, kredi faiz oranlarına etki etmesi, kredi yapılandırması için büyük önem taşıması, ekonomide gidişatı göstermesi gibi çok sayıda nedenden dolayı tüm Türkiye tarafından yakından takip ediliyor. 

AĞUSTOS AYINDA KİRALARA KAÇ TL ZAM GELDİ, KİRALAAR KAÇ LİRA OLDU 

Ağustos ayı resmi kira artışı zam oranı yarın saat 10:00 itibari ile açıklanacak olan enflasyon rakamları içerisinde yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanacak. 

Bu oran resmi kira artışı zam oranı olarak kullanılacak olup bu oranın üzerinde zam yapılması yasaklanmış durumda. Ancak ev sahibi ile kiracının karşılıklı anlaşması halinde ev sahipleri tavan zam oranı olarak belirlenen bu rakamı aşmayacak şekilde daha düşük bir oran üzerinden zam yaparak kira artış oranını belirleme imkanına sahip olacak. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)