Ağustos kira artışı 2022 ve Temmuz ayı enflasyon beklentisi! Ekonomistlerin enflasyon tahminleri

TÜİK tarafından açıklanacak olan Temmuz ayı enflasyonu ve Ağustos 2022 kira artış oranı için geri sayım başladı. Temmuz enflasyon beklentisi için ekonomistlerin tahminleri geldi.

Ağustos kira artışı 2022 ve Temmuz ayı enflasyon beklentisi!

Pandemi döneminde ülkelerin Merkez Bankaları tarafından piyasaya pompalanan ucuz nakit para bolluğu ne yazık ki peşinden büyük bir enflasyon şokunu getirmişti. Enflasyon canavarı derin uykusundan uyanırken aralarında Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın da yer aldığı dev ülkeler dahi enflasyon şoku ile karşı karşıya kalmıştı. 

ABD Merkez Bankası FED ve Avrupa Birliği Merkez Bankası ECB tarafından faiz artırımı kararları alınmaya başlanırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB ise Temmuz toplantısını pas geçerek faizi sabit tutma kararı aldı. Merkez Bankası'nın faizi sabit tutması ile dolar kuru 18 TL bandına doğru ilerlerken gözler Temmuz ayı enflasyon verisine çevrilmişti. 

TÜİK TEFE TÜFE TEMMUZ ENFLASYONU VE AĞUSTOS AYI KİRA ARTIŞ ORANI TAHMİNİ BEKLENTİSİ NE KADAR?

Ekonomik olarak tüm dünya büyük bir enflasyon şoku yaşarken TÜİK tarafından açıklanan son enflasyon raporu ile Türkiye'de Haziran ayında yıllık TÜFE yüzde 78,62 ve aylık oran yüzde 4,95 artış göstermişti. Temmuz ayında ise akaryakıt fiyatları ve mevsim koşullarına bağlı olarak fiyatlarda yaşanan indirimler ile enflasyonda düşüş yaşanabileceği açıklandı. 

Ağustos kira artışı 2022 ve Temmuz ayı enflasyon beklentisi! Ekonomistlerin enflasyon tahminleri

EKONOMİSTLERİN ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ NE KADAR?

Temmuz ayında enflasyonun açıklanmasına sayılı günler kala ekonomistlerin enflasyon tahminleri de gelmeye başladı. Konu hakkında hesaplama yapan Dünya Gazetesi yazarı Alaattin Aktaş "Temmuz enflasyonu (bugünkü duruma göre) yüzde 1.13'ün altına inmez; ama 3 mü olur, 5 mi olur, bilemem. Çünkü ne olacağına dönük bir çalışmam, bir tahminim yok. Ancak temmuzda bu yılın şimdiye kadarki en düşük oranı gelirse buna da şaşırmam" diyerek en düşük seviyede yüzde 1.3 olarak gerçekleşeceği tahmininde bulundu. 

 Enflasyon rakamlarında dalgalanmanın süreceği belirtilirken bu beklenti Merkez Bankası enflasyon tahmini rakamlarına yansımış, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından açıklanan 2022 yıl sonu enflasyon tahmini beklentisi 17 oranında arttırılarak 60,4 seviyesine çekilmişti. 

Ağustos kira artışı 2022 ve Temmuz ayı enflasyon beklentisi! Ekonomistlerin enflasyon tahminleri - Resim : 3

TEMMUZ ENFLASYONU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Temmuz 2022 enflasyon rakamları TÜİK tarafından takip eden bir sonraki ay olan Ağustos ayının ilk haftası içerisinde yani 3 Ağustos 2022 tarihinde ilan edilecek. Önümüzdeki hafta Çarşamba günü saat 10:00'da enflasyon raporu yayımlanacak.