Aidat Ödenmezse Ne Olur, Apartman Site Aidat Gecikme Faizi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Apartman ve sitelerde en çok anlaşmazlık yaşadıkları konuların başında aidat ödemeleri yer alıyor. Aidat ödenmezse ne olur, kaç ay ödenmezse icra gelir, nasıl icraya verilir, gecikme faizi hesaplama!
Aidat Ödenmezse Ne Olur, Apartman Site Aidat Gecikme Faizi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aidat ödemeleri apartmanlarda ve sitelerde oturan kat maliklerinin birbirleri ve site yönetimleri ile aralarında en çok anlaşmazlık yaşanan konuları arasında yer almaktadır. Her apartmanda ve sitede yaşanan aidat krizleri nedeni ile anlaşmazlıklar yaşanırken aidat borcuna haciz ve gecikme faizi hesaplaması konularında soru işaretleri bulunmaktadır.

Apartman yönetimi tarafından alınan aidat kararına tüm kat malikleri uymak zorunda olup apartmanın aydınlatma, sulama, temizlik ve bakım giderleri için tahsil edilen aidat tutarı zorunlu ödemeler arasında bulunmaktadır. Apartman aidatı kimler öder ve kimler site, apartman aidatı ödemez soruları yanıt aranırken apartman yönetimi tarafından aksi karar alınmadıkça tüm kat malikleri apartman giderlerine katılmakla yükümlüdür.

APARTMAN AİDATI ÖDENMEZSE NE OLUR, İCRAYA VERİLİR Mİ?

Apartman aidatı ödemesi zorunlu olup aidatını ödemeyen kiracı ya da ev sahibine gecikme faizi uygulanır. Ödenmeyen apartman aidatı borcu için haciz süresi konusunda ise bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır. Yani yönetim istediği takdirde sadece bir aylık gecikmiş aidat borcuna dahi haciz işlemi uygulama hakkına sahiptir.

Aidat Ödenmezse Ne Olur, Apartman Site Aidat Gecikme Faizi Hesaplama Nasıl Yapılır?

AİDATA FAİZ UYGULANIR MI, AİDAT GECİKME FAİZİ TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?

Aidat borcunun gecikmeye düşmesi yani zamanında ödenmemesi durumunda gecikme faizi uygulanmakta olup bu faiz oranı aylık olarak hesaplanmaktadır. Apartman gecikme faizi hesaplama işlemi aylık yüzde 10 olarak gerçekleşmektedir.

Apartman aidatınnın düzenli olarak ödenmemesi ve gecikmeye düşmesi durumunda site ya da apartman yönetimi tarafından geciktirilen aidat tutarına yüzde 10 oranında faiz işletilir.