Aile Bakanı Selçuk: Huzurevi Binalarında 3 Farklı Mimari Model Uygulanacak

Türkiye'nin artan yaşlı nüfusu nedeniyle ilgili bakanlıkların üzerinde durdukları konulardan bir tanesi de huzurevleri. Bu kapsamda yeni huzuevi projeleri için çalışmalar yürüten bakanlıklar bu projelerde ise yaşlı vatandaşların ihtiyaçlarına göre 3 farklı mimari model uygulayacaklar.

Aile Bakanı Selçuk: Huzurevi Binalarında 3 Farklı Mimari Model Uygulanacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bakanlığın huzurevi projelerine yeönelik çalışmalarına dair yazılı bir açıklamada bulundu. Bakan Selçuk yazılı açıklamasında yeni dönemde hizmete girecek olan yeni huzuevlerinin sayısını açıklarken bu huzurevlerinde uygulanan yeni modelleme işlemlerine dair bilgi verdi. 

3 FARKLI MİMARİ MODELDE HUZUREVLERİ

Aile Bakanı Selçuk yazılı açıklamasında; Türkiye'nin artan yaşlı nüfusuna değindi. Bakanlık olarak yaşlı vatandaşlar için önemli projeler olduğunu ifade eden Bakan Selçuk bu projelerle yaşlılara götürülen hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini artırılmak istendiğini ifade etti. Türkiye'nin 81 il genelinde 15 bin 795 kapasiteli 155 huzurevinde, 13 bin 790 yaşlımıza yatılı kurumsal bakım hizmeti sunulduğunu ifade eden Bakan Selçuk 4 bin 553 yaşlı vatandaşın da ücretsiz olarak bu huzurevlerinde kaldığını söyledi. 

Yeni dönemde bakım kurumlarının yaşlı vatandaşların ihtiyaçlarına göre tasarlandığını söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 3 farklı mimari model uygulandığını belirtti. 

"Huzurevi proje modellerini site tipi, avlu tipi ve küçük ev tipi proje olmak üzere üç farklı kategoride değerlendiriyoruz. Site tipi proje, bakıma ihtiyaç duymakta olan ve bedensel fonksiyonları zayıflamış yaşlılarımıza hizmet vermek amaçlı olarak tasarladığımız bir huzurevi modelidir. Avlu tipi projeyi günlük işlerini kendi başına yerine getirebilen ve fiziksel hareketliliğe daha çok ihtiyaç duyan yaşlılarımız için planladık."

Üç farklı mimari modelden sonuncusunu da Küçük ev tipi olarak adlandırılan Aile Bakanı Selçuk, bu model ev tipinin daha bağımsız yaşlılarımızın kendilerine ait yaşam alanları olması için dizayn edildiğini belirtti. Bakan Selçuk konuşmasının sonunda ayrıca 2023 yılının sonuna kadar 53 huzurevinin daha açılacağını ifade etti. 

Emlak365.com