08 Ekim 2019 Salı 18:01
Aile Konutu Şerhi Konulmayan Ev Eş Tarafından Habersiz Satılabilir!

Aile konutu olarak kullanılan evlerde tapuya konulan aile konutu şerhi ile eşten habersiz konut satışı yapılması engellenebilmektedir. 

Eşim Benden Habersiz Evi Satabilir Mi?

Tapu üzerine aile konutu şerhi konulmayan tüm evler için tapu satışı için hiçbir engel yoktur. 

Yani aile konutu şerhi konmayan evlerde satış yapılmasının önünde hiçbir yasal engel olmadığı için eşin rızası olmadan konut satışı yapılabilmektedir. 

Aile konutu şerhi olan evlerde ise tapuda satış işlemi yapılamadığı gibi tapuda söz konusu konuta ipotek konulması da mümkün değildir. 

Böyle bir işlem yapılsa dahi eşin itiraz ederek dava açması durumunda hem konut satışı hem de ipotek işlemi iptal edilmektedir. 

Başvuru İçin Kullanılacak Olan Tapu Aile Konutu Şerhi Dilekçesi Örneği 

…………. TAPU SİCİL MÜDÜRLÜĞÜNE

AİLE KONUTU ŞERHİ KOYDURMAK İSTEYEN :

ADRESİ :

KONU : Aile konutu şerhi konulması Talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

1. Tapuda,….. Mevkii ……Pafta ……Parsel’de kayıtlı bulunan taşınmaz eşim …………. adına kayıtlıdır. Söz konusu taşınmazı eşim ile birlikte yıllardır ortaklaşa yaptığımız tasarruflar ve çalışmalar neticesinde almış bulunmaktayız. Almış olduğumuz bu taşınmazda birlikte oturmaktayız. Aile konutu olarak özgülenmiştir.

2. Medeni Kanunun madde 194/3 “….Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin konulmasını isteyebilir..” hükmü uyarınca taşınmaza aile konutu şerhi konulmasını istiyorum.

NETİCE VE TALEP : Yukarıda arz ve izah ettiğim nedenlerden dolayı Tapuda,….. Mevkii …Pafta …Parsel’de kayıtlı bulunan taşınmaz üzerine aile konutu şerhinin konulmasına karar verilmesini arz ve talep ederim.

Saygılarımla.

Ad Soyad

EK : Nüfus kayıt örneği

Tapuya Aile Konut Şerhi Nasıl Konulur, Gerekli Belgeler Nelerdir?

Oturulan aile konutunun satışını engellemek için tapuya aile konutu şerhi konulması zorunludur. 

Bunun için taraflardan birinin tapu ve kimlik belgesi ile beraber taşınmazın kayıtlı olduğu tapu dairesine şahsen başvuruda bulunması yeterli olacaktır. 

Emlak365.com


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.