Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Projesi İçin İmzalar Atıldı: 500 Milyon Dolar Kredi Çekilecek

Tamamlandığında Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali projesi olan Akkuyu NGS projesi için bugün önemli bir açıklama yapıldı. Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’a bağlı Akkuyu Nükleer A.Ş. için 500 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı.

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Projesi İçin İmzalar Atıldı: 500 Milyon Dolar Kredi Çekilecek
Akkuyu Nükleer A.Ş. ile Otkritie Bankası arasında 500 milyon dolarlık kredi sözleşmesi imzalandı. İmzalanan anlaşma kapsamında Akkuyu NGS projesinin finansmanı için kredi desteği sağlanmış oldu.

Rosatom Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Uluslararası İş Geliştirme Direktörü Kirill Komarov atılan imzalar sonrasında açıklama yaparken imzalanan kredi sözleşmesinin özel bir kredi anlaşması olduğunu dile getirdi.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. İLE OTKRİTİE BANKASI ARASINDA 500 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA!

Toplamda 500 milyon dolar ile sınırlandırılan 7 yıllık yenilenmeyen kredi paketinde atılan imzalar resmen duyuruldu. Akkuyu NGS A.Ş. ile Rusya'nın en köklü bankaları arasında yer alan Otkritie Bankası arasında imzalanan anlaşma hakkında bilgi veren Komarov “Özel koşullarda kredi çekmek yalnızca avantajlı faiz oranına güvenmeyi mümkün kılmıyor, aynı zamanda hem ‘amiral gemi’ niteliğindeki projemiz Akkuyu’nun hem de Rosatom’un hedefleri uygulamak için 'sürdürülebilir' çözümler ve yollar seçme konusundaki ortak arzusunu bir kez daha doğruluyor" diyerek verilen kredinin aynı zamanda nükleer enerji endüstrisine duyulan güvenin bir kanıtı olduğunu dile getirdi.

Rosatom Ekonomi ve Finans Genel Müdür Yardımcısı İlya Rebrov ise düşük karbonlu enerji projesini desteklediklerini belirterek bu kredileri yaygınlaştıracaklarını dile getirdi.

AKKUYU NGS PROJESİNDE SON DURUM NE, NE ZAMAN BİTECEK?

Tamamlandığı anda Türkiye'nin ilk Nükleer Enerji Santrali olacak projede çalışmalar tüm hızı ile devam ederken 3. reaktörün temel atma töreni Mart ayında yapılmıştı. Toplam 4 reaktörlü olarak inşa edilecek olan projede ilk reaktörün devreye gireceği tarih 2023 yılı olarak duyurulmuştu. Santral 2023 yılında elektrik üretimine başlayacak.
Yorumlar (0)