Alışveriş Merkezi ve Markalar Arasında Yeni Gerilim: Ortak Gider

Pandemi nedeni ile en fazla olumsuz etkilenen sektörlerin başında yer alana Alışveriş Merkezleri ile kiracı konumda bulunan mağazalar arasında bu seferde ortak gider tartışması patlak verdi.

Alışveriş Merkezi ve Markalar Arasında Yeni Gerilim: Ortak Gider

Pandemi nedeni ile en fazla olumsuz etkilenen sektörlerin başında yer alana Alışveriş Merkezleri ile kiracı konumda bulunan mağazalar arasında bu seferde ortak gider tartışması patlak verdi. Bazı alışveriş merkezlerinde düşen masraflara rağmen ortak gider rakamının yükseltilmesi tartışmayı alevlendirdi.

Alışveriş Merkezi yönetimleri ile kiracı markalar bu seferde ortak giderler nedeni ile karşı karşıya geldi. Koronavirüs salgınından önce ortak giderin satışlara olan oranı yüzde 1.5 ila 2 arasında değişirken bu rakam bugün zorunlu kısıtlama kararları nedeni ile cirolarda büyük kayıp yaşanması nedeniyle yüzde 10 seviyesine ulaştı. AVM yönetimleri Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamı dışında kaldığı için kiracı konumda olan markalar yönetimlerin bu konuyu suistimal ettiğini savunurken itiraz eden mağazaların ise AVM yönetimi tarafından kira ile tehdit edildiklerini iddia etti. AVM'LERDE ORTAK GENEL GİDER STANDARDI OLMAMASI TEPKİ ÇEKTİ! Konu hakkında açıklama yapan Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu da konu hakkındaki en büyük sorunun ortak bir genel gider standardı olmamasına bağlayarak metrekare başına bugün 10 TL ortak gider tahsilatı yapan alışveriş merkezlerinin bulunduğu gibi 50 lira alanların da olduğunu belirterek uygulamaları eleştirdi. Orakçıoğlu yapmış olduğu açıklamasınad bölgeye göre bu rakamın değişmesini kendilerinin de normal bulduklarını belirterek kendi içlerinde bir dengesizlik yaşayan alışveriş merkezlerinden bazılarını genel gideri kira geliri gibi düşünmekle ithat ederek "Şu anda kapanma saatleri değişti, hafta sonları kapalı. Yüzde 50 kapasite ile çalışıyorlar. Giderlerin azalması lazım ama birçok AVM’de bununla ilgili bir değişiklik yok. Bilmece gibi, neden saklanıyor anlamıyoruz" diyerek ortada büyük bir denetimsizlik olduğunu dile getirdi.Yaşanan süreci hoyratça suiistimal edenler olduğunu belirten Orakçı kanun koyucunun yeteri kadar denetim yapmadığı için sorunun yaşandığını belirtti.  ORTAK GİDER ÜCRETİ İÇİN TALEP EDİLEN RAKAM 18 TL Ticaret Bakanlığı 2020 yılında taraflar ile biraya gelmiş ve toplantıda alışveriş merkezlerinde kiracı konumda bulunan markalar metrekare başına 18 TL ortak gider ödenmesi konusunda standart bir tarife uygulamasına geçilmesini talep etmişti. Markalar ortak gider masrafları içerisinde doğalgaz, güvenlik ve temizlik gibi harcamaların zorunlu gider olarak gösterilmesini kabul ederken zorunlu giderlerin yüzde 2’sini geçemeyecek şekilde zorunlu olmayan pazarlama ve yönetim gibi giderlerinin de masrafa dahil edilmesini kabul ediyorlar. Emlak365.com

Yorumlar (0)