Altın ve Dolar Bu Saati Bekliyor! ABD Ocak 2022 Enflasyon Ne Zaman Açıklanacak?

Dün FED Başkanı Powell tarafından yapılan faiz artırımı açıklaması sonrası gözler Amerika enflasyon Ocak 2022 verisine çevrildi. Peki, Amerika enflasyon verisi ne zaman, saat kaçta açıklanacak?
Altın ve Dolar Bu Saati Bekliyor! ABD Ocak 2022 Enflasyon Ne Zaman Açıklanacak?

FED Başkanı Jerome Powell tarafından dün senatoda yapılan konuşmada faiz artırımı mesajları sonrasında ABD Ocak enflasyon verileri daha da önem kazanmıştı. Hem dolar kuru hem de altın fiyatları için kritik öneme sahip olan enflasyon rakamları için geri sayım başladı.

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yapılacak olan toplantı sonrasında açıklanacak FED Ocak faiz kararı öncesi en önemli öncü veri olan enflasyon bugün belli olacak. Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin devam edip etmeyeceği ya da beklentilerin üzerine çıkıp çıkmayacağı gibi kriterler Ocak 2022 FED Faiz Kararı için de yön gösterecek, erken faiz artırımı ihtimalini ortaya koyacak.

ABD OCAK ENFLASYON VERİLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK, AMERİKA OCAK AYI ENFLASYONU SAAT KAÇTA BELLİ OLACAK?

Dolar kurunun tüm dünyada hakim para birimi olması ve rezerv para olarak kullanılması nedeni ile Amerika'nın alacağı karar tüm küresel piyasalar tarafından yakından takip edilirken yine açıklanacak ekonomik verilerde büyük önem taşıyor. Amerika'da enflasyon rakamlarının büyük bir hızla yükselişe geçmesinin ardından erken faiz artırımı ihtimali ortaya çıkmıştı.

Açıklanacak olan Ocak ayı enflasyonu rakamının da beklentilerin üzerinde çıkması durumunda Ocak ayı FED faiz kararı için erken artırım ihtimali ortaya çıkacak. Güçlü dolar ve zayıflayan altın senaryosu piyasalar tarafından fiyatlanacak. Bu nedenle açıklanacak olan enflasyon kararı hem dolar yatırımı olan hem de altını olan ya da almak isteyen kişiler tarafından yakından takip ediliyor.

Altın ve Dolar Bu Saati Bekliyor! ABD Ocak 2022 Enflasyon Ne Zaman Açıklanacak?

AMERİKA'DA ENFLASYON VERİLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Büyük bir merakla beklenen enflasyon verileri Amerika'da tarafından Türkiye Saati ile bugün saat 16:30'da ilan edilecek. Yapılacak olan açıklama sonrasında piyasalarda sert fiyatlamalar yaşanması bekleniyor.

ABD ENFLASYON BEKLENTİSİ OCAK 2022! AMERİKA'DA ENFLASYON ORANI ARTARSA NE OLUR?

Amerika'da Ocak 2022 enflasyon tahmini beklentisi yüzde 7 olarak açıklandı. ABD enflasyon verileri arasında açıklanan son rakam olan Aralık 2022 enflasyon verisi ise yüzde 6,8 olarak ilan edilmişti. Bugün açıklanacak olan veri öncesinde ekonomistler enflasyonda yükselişin süreceği yönünde tahminde bulundu.

Amerika'da enflasyonun yükselmesi durumunda FED faiz artırımı kararının erken çıkması ve varlık alımlarının sonlandırılması bekleniyor. Bu da gelişmekte olan ülkelere giden fazla paranın kesilmesi, TL'nin de içinde olduğu gelişmekte olan para birimlerinin değer kaybetmesi, altın fiyatlarının düşmesi anlamına geliyor.