Altın ve Dolardan Sonra Yatırımda Gayrimenkule Dönüş Başladı

2020 yılında yaşanan pandemi süreci yatırımcıların farklı alanlara yönelmesine neden olmuştu. 2021 yılı itibariyle farklı bir boyut kazanan salgının ardından yatırımcılar yeniden gayrimenkul sektörüne dönüş yapıyorlar.

Altın ve Dolardan Sonra Yatırımda Gayrimenkule Dönüş Başladı

Koronavirüs salgını 2021 yılının tamamında etkili olurken bu süreçte tüm yatırım araçları olağandışı şekilde değer kazandı. 

Altın ve dolar kuru 2020 yıl içinde tarihi seviyelere gelirken 2021 yılının ilk döneminde normalleşmenin ilk sinyalleri gelmeye başladı. ABD kanadından gelen sinyaller piyasaların daha dengeli bir bantta alacağı işaretleri verildi. 

DOLAR VE ALTININ ARDINDAN GAYRİMENKULE DÖNÜŞ BAŞLADI

Salgın süreci ve aşı haberlerinin ardından hem altın piyasası hemde dolar kuru daha dengeli seyrediyorlar. Uzmanlar dolar kurunda 2021 yılı içinde daha düşük seviyelerin olabileceğini işaret etmelerinin ardından yatırımcılar da en güvenli limanlara dönmeye başladılar. 

Ekonomide yaşanan son durum ve yatırımcıların gayrimenkul hamlesine ilişkin İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım açıklamalarda bulundu. Durbakayım konuşmasında dolar kurunun gerilemesi ve diğer makro verilerin yatırımcılar için yeni fırsat yarattığını söyledi. 

İNDER Başkanı Durbakayım konuya ilişkin açıklamalarında, “Tasarruflarını dövizde değerlendirenler yavaş yavaş güvenli limana girmeye başladı. Bu nedenle özellikle ikinci el konut satışlarındaki artışın temelinde tasarruf araçlarının arasında değişim olduğunu söylemek mümkün. Dövizden yeterli kar sağladığını düşünen yatırımcılar, yavaş yavaş gayrimenkule dönüş yapıyor”" ifadelerini kullandı. 

Emlak365.com