Ankara AKM Millet Bahçesi 30 Ağustos'ta Hizmete Açılacak!

Ankara'nın dev projelerinden birisi olan AKM Millet Bahçesi açılış için gün saymaya başladı. 760 bin metrekarelik alana kurulan millet bahçesinin açılışı 30 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak.

Ankara AKM Millet Bahçesi 30 Ağustos'ta Hizmete Açılacak!

Türkiye'nin 81 ilindede millet bahçeli kurulması amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı proje meyvelerini vermeye devam ediyor. Bu kapsamda Ankara'da da dev bir proje yapılıyor. Ankara Atatürk Kültür Merkezi Millet Bahçesi Projesi yüzde 86 oranında tamamlandı.

ANKARA AKM MİLLET BAHÇESİ 30 AĞUSTOS'TA AÇILACAK

Kentin merkezinde yapımına devam edilen AKM Millet Bahçesi Yeşil alanları ve sosyal donatıları ile Ankara'ya bir başka hava katacak. Cazibe merkezi olması beklenen Ankara AKM Millet Bahçesi 30 Ağustos'ta Ankaralıların hizmetine açılacak.

Ankara AKM Millet Bahçesi projesinin yapımını çok yakından takip eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Millet bahçemizi şu anda yüzde 86 oranında tamamladık. Şimdi çevre düzenlemelerine yönelik çalışmalar yürütülüyor. 760 bin metrekarelik alana yapılan AKM Millet Bahçesi Ankara'nın çok önemli bir merkezi olacak. Tarih, kültür ve yeşil burada buluşacak.” dedi.

Ankara AKM Millet Bahçesi'nin bir köprü görevi de gördüğünü söyleyen Bakan Kurum, “Ankara'nın hem kuzeyinde hem de güneyinde biz iki ekolojik koridor oluşturduk. Bu koridorun tam ortasında da Ankara AKM Millet Bahçesi var. İşte millet bahçemiz burada bir de köprü vfazifesi görerek iki ekolojik koridoru birleştirmiş olacak. 30 Ağustos'ta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Ankara AKM Millet Bahçesini açarak milletimizin hizmetine sunacağız.” ifadelerini kullandı.

MİLLET BAHÇESİ İÇERİSİNDE NELER OLACAK?

Ankara AKM Millet Bahçesi oldukça gelişmiş bir yapıya sahip olacak. Millet Bahçesi içerisinde millet kıraathanesi, 1200 kişilik cami, sanat atölyeleri, sağlık merkezi, çocuk kulübü, binicilik merkezi, pazar yeri, tohum merkezi çayhane, kır lokantası gibi sosyal donatılar olacak. Ayrıca içerisinden tramvay geçen ilk millet bahçesi AKM Millet Bahçesi olacak. 3 km uzunluğunda 4 duraklı tramvay hattı burada hizmet verecek. Yine millet bahçesinin altında 1136 araçlık kapalı otopark yapılacak. Bu şekilde de vatandaşların otopark sorunu kökten çözülecek. Otopğarkın üst tarafı ise tamamen yeşil alan olacak.

5 Bin kişilik konferans salonunun olacağı Ankara AKM Millet Bahçesi'nin yüzde 90'lık kısmını açık ve yeşil alanlar oluşturacak. Burada 58 türden yaklaşık 9 Bin ağaç bulunacak. Bunun yanında 63 türen 190 bin çalı, 6 türden 5.300 su bitkisi ve 20 türden 1480 çiçek Ankara AKM Millet Bahçesi'ni donatacak.

Yorumlar (0)