EMLAK HABERLERİ

Antalya Limanı Satıldı! Katarlılar Dev Limanı Satın Aldı

Türkiye'nin en büyük ve önemli limanları arasında yer alan Antalya Limanı Port Akdeniz satış haberleri ile kamuoyunu salladı. Antalya Katar Limanı kimin, satıldı mı, kime satıldı, Katarlılar mı satın aldı?

Türkiye'nin en büyük ve önemli limanları arasında yer alan Antalya Limanı Port Akdeniz satış haberleri ile kamuoyunu salladı. Antalya Katar Limanı kimin, satıldı mı, kime satıldı, Katarlılar mı satın aldı?

Son dönemde Türkiye’ye olan yatırımlarını hızla arttıran Katarlı yatırım fonları yeni bir yatırıma daha imza attı. Türkiye’nin en önemli limanları arasında yer alan Antalya Limanı için Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP üzerinden yeni satış açıklaması duyuruldu. 

ANTALYA LİMANI KİMİN, SATILDI MI?

Antalya Limanı’nı işletme hakkındı elinde bulunduran Global Yatırım Holding A.Ş. halka açık şirket olduğu için Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP üzerinden son dakika açıklaması yayımlayarak limanı işletme hakkını devrettiğini duyurdu. Yapılan açıklamada Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş. nin (“Port Akdeniz”) satış işlemlerinin tamamlandığı ilan edildi. 

Yayımlanan resmi açıklamada “GPH, söz konusu satış işlemi ile ilgili bütün ön şartların yerine getirildiğini, gerekli yasal onayların alındığını ve bunun sonucunda Port Akdeniz’in QTerminals’e, daha önceden kamuya duyurulmuş olan 1.033.158.000 TL (140 milyon ABD Doları) şirket değeri (Enterprise Value-EV) üzerinden satışının 25.01.2021 tarihinde tamamlandığını Şirketimize bildirmiştir” ifadeleri ile satış işleminin tamamlandığı resmen duyurulmuş oldu. 

ANTALYA LİMANI PORT AKDENİZ KATARLILARA MI SATILDI?

Evet yapılan açıklama ile limanın işletme hakkının Katar merkezli ticari liman işletmecisi QTerminals W.L.L. (“QTerminals”) ‘e satışının yapıldığı ilan edildi. Liman satışı için taraflar 1.033.158.000 TL (140 milyon ABD Doları) ödeme yapılıdığı açıklanırken Port Akdeniz Antalya Limanı net borç durumu ve borç benzeri kalemlere göre yapılan ayarlamalar sonucu satış bedeli 849.837.111 TL olarak sözleşmede yer aldı. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir