Apartmanda Tadilat Gürültüsü ve Komşu Gürültü Nereye Şikayet Edilir?

Koronavirüs salgını nedeni ile vatandaşların evde geçirdiği süre her geçen gün artarken home ofis çalışma düzeni evlerde yeni tadilatları gündeme getirdi.

Apartmanda Tadilat Gürültüsü ve Komşu Gürültü Nereye Şikayet Edilir?

Koronavirüs salgını nedeni ile vatandaşların evde geçirdiği süre her geçen gün artarken home ofis çalışma düzeni evlerde yeni tadilatları gündeme getirdi. Hem artık evde daha fazla zaman geçirilmesi hem de tadilatların artması sonrasında apartmanda gürültü şikayetleri ve tadilat gürültüsü şikayetleri katlanarak arttı. Peki, gürültü şikayeti nereye yapılır?

Çok katlı binalarda yaşamın her geçen gün biraz daha yaygınlaşması, korona virüs tedbirleri kapsamında insanların evde daha fazla zaman geçirmeye başlaması insanların komşuluk sınavından geçmesine neden oluyor. KORONA VİRÜS SALGINI SONRASINDA TADİLATLAR PATLADI! Virüs salgını nedeni ile evden çalışma imkanı bulan kişilerin ertelemiş oldukları tadilatları hayata geçirmeye başlamaları, home ofis çalışma nedeni ile kişilerin tadilat yaparak kendilerine evde özel çalışma alanları yaratmaya çalışması, evde geçirilen vaktin uzaması ile insanların sıkılarak evlerinde tadilat yapmaya başlamaları gibi nedenlerle tadilatlarda patlama yaşandı. Süreçte ne yazık ki bu durum nedeni ile apartmanlarda tadilat gürültüsü şikayetleri de arttı. Özellikle de sabah erken saatlerde ya da akşam geç saatlere kadar süren tadilatlar büyük şikayetlere neden olabiliyor. Konu hakkında açıklama yapan Takvim Gazetesi yazare Feride İmal "Uygun saatlerde yapılan ve site yönetimi/komşulara haber verilen tadilatlar sorunsuz halledilir. Fakat durumun rahatsız edici bir boyuta gelmesi üzerine hâkim başvuruları ile hakkınızda şikâyet talebi açılabilir. Gürültü Kontrol Yönetmeliği dâhilinde hâkim bilirkişilerin öncülüğünde gürültüyü aza indirmek isteyebilirsiniz. Sitenin ortak alanına dâhil olmayan kısımlarda gerekli tedbirleri alabilir ama ortak alanlarda gürültü engelleyici aşamaları yine yapamazsınız" diyerek tadilat gürültüsü şikayeti hakkında bilgi verdi. KOMŞU GÜRÜLTÜSÜ NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?Atılacak ilk adımları gürültü yapan kişi kiracı ise durumdan ev sahibini haberdar etmeleri, apartman ya da site yöneticisine başvuru yapılması, yönetim planındaki konu hakkında yaptırımlar varsa uygulamaya alınması olarak sıralandı. Yapılan uyarılara rağmen gürültü devam ederke komşu zabıtaya şikayet edilebilir. Emlak365.com


Yorumlar (0)