Apartmanlarda Asansör Bakımı Giderleri İçin Katılım Zorunlu Mu, Giriş Kat ve Kullanmayanlar Asansör Parası Öder Mi?

Çok katlı binalarda asansör kullanımı ve asansör bakım parası tartışmalara neden olabiliyor. Özellikle de giriş kat ve kullanmayan dairelerin asansör bakım parası ücreti için katılma konusunda isteksiz davranması şikayete neden oluyor. Peki, asansör bakım parası zorunlu mu, giriş kat asansör parası öder mi, asansör bakım ücreti kiracı mı, ev sahibine mi aittir? Soruların yanıtları haberimizde...

Apartmanlarda Asansör Bakımı Giderleri İçin Katılım Zorunlu Mu, Giriş Kat ve Kullanmayanlar Asansör Parası Öder Mi?

Asansör bakım parası konusunda tartışmalar devam ederken özellikle de giriş katlarda oturan daire sahiplerinin giderlere katılmak istememesi sorun yaratabilmektedir. 

GİRİŞ KAT ASANSÖR PARASI ÖDER Mİ, ASANSÖR BAKIM ÜCRETİ KİME AİTTİR?

Konu hakkında köşesinde gelen soruları yanıtlayan Hürriyet Gazetesi yazarı Oya Armutçu Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 20. maddesine vurgu yaparak "Anagayrimenkulün giderlerine katılma açık-net olarak düzenlenmiştir.

Kat malikleri kanunen ortak giderlere katılmak zorundadırlar. Apartmanın ortak yerlerinin bakım, onarım, güçlendirme giderleri, yönetici aylığı ve asansör gibi ortak tesislerin işletme giderleri konusunda kat malikleri “arsa payı” oranında giderlere katılmak zorundadır. “Ortak giderlerin” ödenme usulü konusunda kat malikleri kurulu KMK’ya uygun bir toplantı ve karar yeter sayısı ile farklı bir “katılım-ödeme yöntemi” de belirleyebilir" diyerek herkesin bu gidere katılımının zorunlu olduğunu söyledi. 

AYLIK YÜZDE 5 GECİKME FAİZİ VAR! 

Asansörü kullanmayan kişilerin de asansör bakım ücretine katılmalarının zorunlu olduğunu belirten Armutçu bu parayı ödemeyen kişilere icra takibi başlatılabileceğini, gecikme ücreti olarak ise yüzde 5 oranında faiz tahsil edilebileceğini dile getirdi. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)