03 Aralık 2019 Salı 09:59
Aralık Ayı Kira Artış Oranı Açıklandı! Ev Sahipleri ve Kiracılar İçin Kira Artış Oranı 2019 Hesaplama

Taşınmazların kiraya verilmesinde imzalanan sözleşmeye kira sözleşmesi adı verilmektedir. 

Üzerinde aksini gösteren bir madde yer almıyorsa bu durumda sözleşme 1 yıllık yani 12 aylık olarak düzenlenmiş kabul edilir. 

Kira Sözleşmesi İptal Edilmezse Ne Olur?

12 aylık sürenin dolmasına rağmen kira sözleşmesi iptali yapılmazsa bu durumda sözleşmenin devam ettiği kabul edilir. 

Kira sözleşmesi yenileme işlemi yapıldığı anda ev sahibinin kiraya zam yapma hakkı ortaya çıkar. Kira zammı için uygulanacak ilk rakam kira sözleşmesi üzerinde yer alan maddedir. Kira sözleşmesi içerisinde kira zammı yazıyorsa bu oran o ay için açıklanan yasal kira artış oranını aşmadığı takdirde uygulanabilir.

Açıklanan yasal kira artış oranı daha düşükse bu durumda kira sözlemesinde yer alan oran yerine yine bu oran uygulanır. Yani ne olursa olsun yasal kira zam oranının aşılması mümkün değildir ve kanunen yasaktır. 

Kira Artışı Neye Göre Yapılır?

Yasal kira zam oranı yapılan kanun değişikliği sonrası Borçlar Kanunu maddesine göre 12 aylık ÜFE ortalaması yerine YEP ile açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaya başlanmıştır.

2019 yılında yaşanan ekonomik gelişmelere bağlı olarak enflasyonda yaşanan yükselişten kiracıları korumak adına yapılan yasal değişiklik ile 2019 yasal kira artış oranı TÜFE üzerinden hesaplanmaya başlanarak kiracıların korunması amaçlanmıştır. 

Ev Sahibi Kiraya Yüzde Kaç Zam Yapabilir?

Ev sahipleri kiracılara o ay için açıklanan yasal kira artış oranı üzerinden zam yapma hakkına sahiptir. 

Bu oran TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalamasıdır. Bu oranın aşılması yasal olarak suçtur. 

Ev Sahipleri ve Kiracılar Burada Toplanıyor >>> KATILMAK İÇİN TIKLA

Ev Sahibi Kiraya Fazla Zam Yapmak İstiyor! 

Ev sahibinin kiraya fazla zam yapmak istemesi durumunda kiracıların yasal hakları bulunmaktadır. Ev sahibinin o ay için açıklanan yasal kira artış oranı üzerinde zam yapması yasak olup kiracının başvurusu ile bu durum engelenecektir. 

Kiracı ile ev sahibi arasında yapılacak anlaşmaya bağlı olarak ev sahibinin daha düşük zam yapması hatta hiç zam yapmadan kira sözleşmesini aynı tutar ile yenilemesi de mümkündür. Açıklanan rakamlar en yüksek yani tavan kira zam oranı olup bu rakamın aşılması kanunen yasaktır. 

Yani daha fazla zam yapılması kanunen yasak olup daha düşük oranda kira zammı yapılması ya da hiç zam yapılmadan kira sözleşmesinin yenilenmesi de mümkündür. Burada önemli olan ev sahibi ile kiracının karşılıklı anlaşma ile zam oranını belirlemesidir. 

Aralık 2019 Yasal Kira Zam Oranı 

TÜİK merakla beklenen TEFE TÜFE Kasım 2019 enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlar arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması aynı zamanda Aralık ayı yasal kira artış oranı olarak uygulanacak. 

Açıklanan rakama göre TÜİK TEFE TÜFE Aralık 2019 12 aylık TÜFE ortalaması yüzde 

Aralık Ayı Yasal Kira Artış Oranı Hesaplama Örnekleri 

2019 Yılında Açıklanan Resmi Kira Artış Oranı Rakamları 

TÜİK TEFE TÜFE Ocak 2019 Kira Artış Oranı 16,33

TÜİK TEFE TÜFE Şubat 2019 Kira Artış Oranı 17,16

TÜİK TEFE TÜFE Mart 2019 Kira Artış Oranı 17.93

TÜİK TEFE TÜFE Nisan 2019 Kira Artış Oranı 18,70

TÜİK TEFE TÜFE Mayıs 2019 Kira Artış Zam Oranı 19,39

TÜİK TEFE TÜFE Haziran 2019 Kira Artış Zam Oranı 19,91

TÜİK TEFE TÜFE Temmuz 2019 Kira Artış Zam Oranı 19,91

TÜİK TEFE TÜFE Ağustos 2019 Kira Artış Zam Oranı 19.91

TÜİK TEFE TÜFE Eylül 2019 Kira Artış Zam Oranı 19,62

TÜİK TEFE TÜFE Ekim 2019 Kira Artış Zam Oranı 18,27

TÜİK TEFE TÜFE Kasım 2019 Kira Artış Zam Oranı 16.81

TÜİK TEFE TÜFE Aralık 2019 Kira Artış Zam Oranı 

EMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ...

Emlak365.com 


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.