Askeri Alanlar Ekolojik Alan Olacak, Kent Merkezleri Yeşile Doyacak!

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası şehir merkezlerindeki askeri alanların taşınmalarına karar verilmişti. Yapılan çalışmalar tüm hızı ile devam ederken boşaltılan askeri alanların ne olacağı konusunda da tartışmalar başlamıştı. Askeri alanların ekolojik alan olarak değerlendirilmesi teklifi geldi.

Askeri Alanlar Ekolojik Alan Olacak, Kent Merkezleri Yeşile Doyacak!

Kademeli olarak boşaltılmaya başlanan şehir merkezlerindeki askeri alanların kaderleri büyük bir merak konusu olmuştu. Hemen hemen tamamı şehir merkezlerinde ve emlak sektörü açısından değerli yerlerde bulunan askeri alanların imara açılıp açılmayacağı tartışmaları da bir dönem gündemi oldukça meşgul etmişti. 

Konu hakkında bugün özel bir yazı kaleme alan Deniz Gürel, Şehir Plancısı ve Ankara Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin ile yapmış olduğu röportaj ile askeri alanlar konusunu yeniden gündeme getirdi. 

ASKERİ ALANLAR İMARA MI AÇILACAK, YEŞİL ALAN MI OLACAK?

O dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Mehmez Özhaseki yapmış olduğu açıklamasında “Kışlalardan rant bekleyenler avuçlarını yalar” diyerek bu alanların kesinlikle imara açılmayacağını ve yeşil alan olarak değerlendirileceğini dile getirmişti. 

Son derece geniş araziler üzerine kurulu olan ve şehir merkezlerinde yer alan askeri alanlar hakkında değerlendirmede bulunan Şahin “Bir zamanlar AVM’lerin başkenti olarak adlandırılan Ankara’da artık insanlar kent içinde salgın hastalık korkusu yaşamadan vakit geçirebilecekleri, doğal niteliği yüksek, içi taş döşemeler, mangallar ve ticari işletmeler tarafından işgal edilmemiş ekolojik alanlara ihtiyaç duyuyor ve bunu arıyorlar.

Halka yeni açılan Zafer Parkı gibi alanların bu kadar fazla rağbet görmesi bundan. Ancak, boşaltılan askeri alanların henüz bu amaçla kullanıma sunulmamış olması, yerel seçimler sonrasında Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında bu amaçla gerekli koordinasyonun sağlanmamış olması, askeri alanların içine yeni kamu kampüslerinin yapılmaya başlanması bu konudaki soru işaretlerini arttırıyor" diyerek gereken düzenlemenin biran önce yapılması gerektiğini vurguladı. 

Askeri alanlar için yapılan araştırmada bu alanların yüzde 70'ten fazlasının 10 bin metrekare ve daha üzeri büyüklüğe sahip olduğu belirlenirken bu nedenle arazilerin yeşil alan olarak değerlendirilmesinin büyük önemi bulunuyor. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)