Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul, Orta Koridor'daki Hakimiyetimizi Arttıracak!

Süveyş Kanalı gemi kazası ile tüm dünyada gündem haline gelirken yaşanan kaza gözleri bir kere daha Kanal İstanbul projesine çevirdi. Konu hakkında açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaşanan kazanın projenin önemini ortaya koyduğunu dile getirdi.

Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul, Orta Koridor'daki Hakimiyetimizi Arttıracak!
Kanal İstanbul projesi yapılan karşılıklı açıklamalar ile kamuoyu gündeminin en çok konuşulanları arasında yer almaya devam ederken Süveyş'te meydana gelen gemi kazası da projedeki tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Konu hakkında son açıklama ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapıldı. Bakan Karaismailoğlu Süveyş kanalında yaşanan tıkanma sonrasında Kanal İstanbul projesinin öneminin bir kere daha ortaya çıktığını belirterek projenin alternatif rota olarak büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

KANAL İSTANBUL PROJESİ DÜNYA TAŞIMACILIĞI İÇİN ALTERNATİF ROTA OLUR MU?

Türkiye'nin Avrupa ve Asya yakalarını birbirine bağlayan bir rol üstlendiğini belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Süveyş kanalında yaşanan gemi kazasını değerlendirerek "Kanal İstanbul, Orta Koridor'daki varlığımızı ve hakimiyetimizi artıracak" dedi.

Hatırlanacağı üzere Süveyş Kanalından geçiş yapmak isteyen Green Eveen isimli gemi yatay olarak kuma saplanmış, kanal geçişi çift yönlü olarak gemilere kapatılmıştı. 6 günlük tıkanma yürütülen özel çalışmalar sonucunda açılırken yaşanan tıkanma tüm dünyada tedarik zincirinde 6 günlük bir aksamaya neden olmuş, bu da büyük bir ekonomik zarar faturası çıkarmıştı.

Kanal İstanbul projesinin Türkiye'nin sahip olduğu jeopolitik konum nedeni ile büyük bir öneme sahip olduğu belirtilirken projenin İstanbul'u yeni bir "hub" merkezi haline getirebileceği iddia edildi. Hub taşımacılıkta yolcuların ve kargoların taşıtlar ya da değişik taşımacılık uygulamaları arasında geçiş yaptığı yerler olarak anılıyor.

Kanal İstanbul projesi buna ek olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm projesi olarak ta kabul ediliyor. Kanal İstanbul etrafında belirlenen rezerv alanlarda inşa edilecek olan yeni konutlar ile İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmaları da hızlandırılmış olacak.
Yorumlar (0)