Bakan Murat Kurum'dan Son Dakika Kira Desteği Açıklaması Geldi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan kira desteği konusunda son dakika açıklamasında bulundu.

Bakan Murat Kurum'dan Son Dakika Kira Desteği Açıklaması Geldi!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan kira desteği konusunda son dakika açıklamasında bulundu. Kira desteği kimlere verilecek, kira indirimi hakkından kimler yararlanacak, kimlerin kiraları ertelenecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrasında açıklanan yeni destek paketleri arasında yer alan kira desteği hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum son dakika açıklamasında bulundu.

KİRA DESTEĞİ HAKKINDA 81 İLE GENELGE GÖNDERİLDİ! 

Bakan Murat Kurum sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamasında;

"Cumhurbaşkanımız Sayın @RTErdogan 'ın talimatlarıyla koronavirüs salgını nedeniyle yeni düzenlemelere geçerek yerel yönetimlerimizin iş yerleri dahil sahip olduğu taşınmazlarıyla ilgili kira ve benzeri düzenlemelerin şartlarına ilişkin genelgeyi 81 il valiliğimize gönderdik.

Salgının ekonomik hayata etkisinin azaltılması amacıyla yerel yönetimlerimiz, bağlı kuruluşları ve şirketlerinin mülkiyetinde veya tasarrufunda olan taşınmazlarının irtifak hakkı, kiralama ve benzeri kullanımıyla ilgili düzenlemeyi hayata geçirdik.

Pandemi nedeniyle faaliyetleri azalan iş yerleri için idaremizce yapılacak değerlendirmeye göre, sözü edilen bedellerde indirime gidilebilecek ya da ödemede erteleme sağlanabilecek.

Faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerden bu süre içerisinde sözü edilen bedeller tahsil edilmeyecek, sözleşme süreleri uzatılabilecek ve yapılacak değerlendirmeler neticesinde sözleşmeler karşılıklı feshedilebilecek.

Peşin ödeme yapan ancak iş kaybına veya ekonomik zarara uğrayan iş yerleri de pandemi süresince gerekli indirim, erteleme ve süre uzatımı hakkından yararlanabilecek" sözleri ile yeni destekleri duyurdu.

KİMLERE KİRA DESTEĞİ VERİLECEK?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında yerel yönetimlerin iş yerleri de dahil olmak üzere; faaliyetleri azalan işyerleri için kira indirimi, kira desteği, kira erteleme ve süre uzatımı gibi haklar verileceğini söyledi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)