Bakan Yardımcısı Açıkladı: Deniz Yükselecek, Boğaz'da Bazı Binalar Yalı Olacak!

Küresel iklim değişikliği konusunda uyarılarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, İstanbul Boğazı'nda yer alan deniz suyunun 5 metreye kadar yükselebileceğini belirterek bu durumda bazı binaların yalı haline gelebileceği yönünde uyarılarda bulundu.

Bakan Yardımcısı Açıkladı: Deniz Yükselecek, Boğaz'da Bazı Binalar Yalı Olacak!
TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu toplantıları tüm hızı ile devam ediyor. Komisyonun dün gerçekleştirdiği son toplantıda ise Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından komisyon üyelerine özel sunumlar yapıldı.

Özellikle de Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Birpınar tarafından yapılan sunum komisyon üyelerince yakından takip edilirken açıklanan rakamlar endişe yarattı.

DÜNYANIN ORTALAMA SICAKLIĞI ARTIYOR, DENİZ SEVİYESİ YÜKSELİYOR

Birpınar hazırlamış olduğu sunumda dünyanın ortalama sıcaklığını giderek arttığını bunun da buzullarda erimeye neden olduğunu belirterek "Böyle olunca deniz seviyesi yükseliyor. Yüzyılın sonunda sıcaklıkların 3 derece artması durumunda deniz seviyesinin 5 metreye kadar artması söz konusu.

Birçok ada ülkesinin yok olacağı, kıyı ülkelerinin sular altında kalacağı bir durum olacaktır. Böyle olunca İstanbul Boğazı'ndaki su seviyesi de yükselecektir. Belki de İstanbul Boğazı'nda başka binaların yalı olacağını göreceğiz" diyerek çok konuşulacak açıklamalara imza attı.

SU KITLIĞI ACİLEN ÖNLEM ALINMASI GEREKEN BİR KONU

TÜBİTAK Başkanı Mandal tarafından yapılan sunumda ise su kıtlığı konusuna dikkat çekilirken 2050 senesinden sonra da Türkiye'de su kıtlığı sorununun yarı yarıya artacağı uyarısında bulunuldu.

Gelecek dönemde iklim değişikliği etkisi ile su kıtlığının yanı sıra toprak erozyonu, aşırı orman yangınları, bitki örtüsü kayıpları gibi nedenlerle gıda ve besin kaynaklarında düzensiz şokların yaşanabileceğini belirten Mandal su kaynaklarını korunması ve arttırılması yönünde çok acil önlemler alınması gerektiğini söyledi.
Yorumlar (0)