Bankaların Satışa Çıkardıkları Evler, Daireler Nasıl Alınır? Adım Adım Tüm Süreç

2021 yılında bankaların hemen hemen hepsinin gayrimenkul satışları devam edecek. Bankaların bu ilanlarından faydalanarak ev ve benzeri herhangi bir gayrimenkul almak isteyen vatandaşların izlemeleri gereken bir süreç bulunuyor.

Bankaların Satışa Çıkardıkları Evler, Daireler Nasıl Alınır? Adım Adım Tüm Süreç

Bankaların gayrimenkul satış ilanlarına dair güncel listeleri haberimizde sizlerle paylaşıyoruz. 

Her banka kendi sitesinden yada anlaşmalı olduğu web siteleri üzerinden kendilerine ait ev, arsa, bahçeli ev, villa, arazi, tarla, araba gibi gayrimenkulleri ihale ile satacaklarını ilan ediyorlar. Bu satışlara katılmak isteyen vatandaşların ise yapmaları gereken işlemler bulunuyor. 

BANKA GAYİRMENKULLERİ NASIL ALINIR?

Bankalardan gayrimenkul almak isteyen vatandaşların yapmaları gereken ilk işlem bu ilanları takip etmek. Ziraat Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank çok sayıda banka bu satışlarını kendilerine ait resmi sitelerinden vatandaşlara duyuruyorlar. Türkiye Finans Katılım Bankası gibi bazı bankalar ise kendilerine ait bu satışlarını aracı kurumların web siteleri üzerinden vatandaşlara duyuruyorlar. Ancak tüm satış listelerine nasıl ulaşılacağı bankaların gayrimenkul satış sayfalarında yer alıyor. 

Bankaların bu sayfalarına ulaşan vatandaşlar daha sonra hangi şehirde gayrimenkul almak istiyorlarsa şehre göre, fiyata göre, satılan gayrimenkulün cinsine göre arama yapabiliyorlar. Kendilerine uygun bir satış bulan vatandaşların yapmaları gereken bazı işlemler bulunuyor. 

İlk işlem olarak ihale için başvuruda bulunmak. Bunun için iki farklı yol bulunuyor. Birincisi internet bankacılığı; eğer bankanın müşterisi iseniz internet bankacılığı üzerinden geçici teminat bedelini ödeyip başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Ancak banka müşterisi değilseniz banka şubeleri aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz. 

Başvuruların ardından vatandaşların yapacakları ikinci işlem teklif vermek olacak. Satışa çıkarılan gayrimenkullere teklif verecek vatandaşlar ihale sürecinin sonunda en yüksek teklife sahip olmaları durumunda gayrimenkulü almaya hak kazanacaklar. Devir teslim, ödeme süreci de banka şubelerinden yapılacak.

Emlak365.com

Yorumlar (0)