BDDK Faizsiz Konut ve Taşıt Düzenlemesi İçin Yeni Yönetmelik Yayımladı!

Tasarruf Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik 7 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan yönetmelik kapsamında Konut ve taşıt finansman şirketleri için kuruluş ve faaliyet esasları belirlendi. Faizsiz konut ve şirketler için BDDK düzenlemesinin detayları belli oldu. İşte merak edilenler

BDDK Faizsiz Konut ve Taşıt Düzenlemesi İçin Yeni Yönetmelik Yayımladı!
Son dönemde sayıları hızla artan tasarruf finansman şirketlerini kontrol altına almak adın atılan adımlara bir yenisi daha eklendi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hazırlanan Tasarruf Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik yayımlandı.

7 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında faizsiz konut ve taşıt satışı yapmak isteyen şirketlerin kuruluş ve faaliyet esasları BDDK tarafından yeniden belirlenmiş oldu.

TASARRUF FİNANSMAN ŞİRKETLERİNİN KURULUŞ VE FAALİYET ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİKYönetmeliğin tamamına PDF Formatında Ulaşmak İçin Tıklayınız... 

TASARRUF FİNANSMAN ŞİRKETLERİ ŞUBE AÇMAK İÇİN İZİN ALACAK! 

Son dönemde sayıları giderek artan tasarruf finansman şirketlerinin şubeleri hakkında da düzenlemeye gidildi. Yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında bundan sonra şube açmak isteyen tasarruf finansman şirketleri öncelikle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK üzerinden başvuruda bulunacak.

Başvurunun onaylanması için şirketin ilgili maddelerde yer alan standart oran ve sınırlamalara uyumlu olarak faaliyet göstermesi ve her bir şube için 1 milyon TL tutarında sermayeye sahip olması şartı aranacak. Bu şartlara sahip olan şirketlere yeni şube açmak için izin verilecek.

Yine tasarruf finansman şirketlerinin iradi tasfiyeleri ve şirket faaliyetlerine son verme izni de BDDK tarafından verilecek. Bunun için ilk olarak yönetim kurulu karar alacak, ardından alınan bu karar ile BDDK'ya başvuruda bulunulacak.

ŞİRKETLER SADECE KONUT, ÇATILI İŞYERİ VE ARAÇ SATIŞI İÇİN SÖZLEŞME İMZALAYACAK

Düzenleme kapsamında tasarruf finansman şirketlerinin sadece konut, çatılı iş yeri veya taşıt edinimi amacıyla tasarruf yapılması ve finansman sağlanması amacı ile tasarruf finansman sözleşmesi imzalamasına izin verilecek.

Sözleşme imzalayacak olan müşterilerin kimliklerini belgeleme zorunluluğu getirilirken bu şartı yerine getiremeyen yani kimlik ibraz etmeyen kişiler ile sözleşme imzalayamayacaklar.
Yorumlar (0)