BDDK'dan Son Dakika Faizsiz Konut ve Otomobil Sistemi Açıklaması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK faizsiz konut ve otomobil edindirme sistemi hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Tasarruf finansman sözleşmeleri ile çekilişle ev ve araba sahibi olmak isteyen kişilerin yararlanabilecekleri paketlerin detayları belirlenmiş oldu.

BDDK'dan Son Dakika Faizsiz Konut ve Otomobil Sistemi Açıklaması
Faizsiz konut ve otomobil edindirme sistemi hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından yeni açıklama yaptı. Yapılan açıklama kapsamında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK merak edilen soruları yanıtladı.

FAİZSİZ KONUT EDİNDİRME SİSTEMİ HAKKINDA EN FAZLA 120 AY TAKSİTLE SATIŞ YAPILABİLECEK! 

Tasarruf finansman sözleşmelerinde finansman döneminin azami vadesi hakkında merak edilen sorular yanıtlandı. Yapılan açıklamalara göre konut finansmanı paketinde azami vade 120 ay, taşıt sözleşmelerinde ise 60 ay ile sınırlandırılacak.SÖZLEŞME İMZALAYAN KİŞİLER 14 GÜN İÇİNDE SÖZLEŞMEDEN CAYMA HAKKI ELDE EDECEK

Yapılan düzenleme kapsamında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDKK tasarruf finansman sözleşmesi imzalayan kişiler 14 gün içinde hiçbir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkı elde edebilecek.

Halihazırda sektörde hizmet vermeye devam eden tasarruf finansman şirketleri 7 Nisan 2021 tarihine kadar BDDK üzerinden başvuru yapabilecek. Yapılan başvuruda 6 ay içerisinde bu şirketler ya yeni yönetmeliğe uygun hale getirecekler ya da önceden sözleşme imzalayan müşterilerinin haklarını zarara uğratmadan tasfiye olacaklarına dair planlarını sunacak.Şirketler hakkında iradi tasfiye işlemleri için izin kurul tarafından verilecek. Kurulun onay vermesi halinde 15 gün içerisinde tasfiye işlemlerine başlanacak. Tasfiye sürecinde tahsisat ödemeleri başta olmak üzere şirketlerin yükümlülüklerini yerine getirmesini engelleyecek işlemlere kesinlikle müsaade edilmeyecek.

100 MİLYON LİRA SERMAYE ŞARTI İÇİN ŞİRKETLERE 6 AYLIK SÜRE TANINACAK! 

Hatırlanacağı üzere 7292 Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 7 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Söz konusu kanun kapsamında faizsiz konut edindirme sistemi içerisinde hizmet veren şirketlere sermaye şartı getirilmişti.Tasarruf finansmanı faaliyeti vermek isteyen şirketler için nakden ve her türlü muvazaadan ari en az 100 milyon liralık sermaye şartı getirilmişti. Hem yeni açılacak hem de sektörde hizmet veren şirketler en az 6 ay içerisinde bu şartı yerine getirmekle yükümlü tutulacak. Sisteme giren kişilerden toplanan tutarlar oluşturulan özel fon havuzlarında toplanacak ve başka hiçbir amaç için kullanılamayacak. Sisteme giren kişilere devlet güvencesi verileceği için vatandaşların hakları koruma altında tutulacak ve sisteme olan güven artacak.
Yorumlar (0)