Belediye Dükkanları Kiraya Verilecek Başvuru İşlemleri

Belediye başkanlıkları normalleşme sürecinin başlamasının ardından kendilerine ait olan işyerlerini kiralayacaklar.

Belediye Dükkanları Kiraya Verilecek Başvuru İşlemleri
Belediye başkanlıkları normalleşme sürecinin başlamasının ardından kendilerine ait olan işyerlerini kiralayacaklar. Kiralama işlemleri için başvuru duyurusu yayımlayan belediyelerin, ilan ettikleri başvuru evrakları ve ihale sürecine dair bilinmesi gerekenleri araştırdık.

İşte işyeri kiralanması için ilan yayımlayan belediye başkanlıkları ve kiralanacak işyerlerinin özellikleri.

BELEDİYE BAŞKANLIKLARINDAN KİRALIK İŞYERİ İLANLARI

Gayrimenkul kiralanması için yayımlanan duyurularda en fazla kiralanacak olan taşınmazlar dükkan ve depo ilanları. Bunun dışında ATM yeri, sosyal tesis gibi taşınmazların kiralanması için duyurular yayımlandı. Söz konusu bu işyeri kiralama duyurularını ve ilan yayımlayan belediyeler şu şekilde;

* Bursa Orhangazi Belediyesi 38 adet taşınmazı ihale usulü ile kiraya verecek. Belediye başkanlığının duyurusunda yer alan taşınmazlar dükkan, işyeri ve depo olarak açıklandı.

* Silivri Belediye Başkanlığı kendisine ait 4 farklı işyerini kiralamak için ihale düzenleyecek.

* Şanlıurfa Siverek Belediye Başkanlığı da farklı özelliklerde 4 farklı gayrimenkulü kiralamak için açık artırmaya çıkacak.

* Balıkesir Bandırma Belediye Başkanlığı da işyeri kiralayacağını ilan etti.

BELEDİYELERDEN İŞYERİ NASIL KİRALANIR?

Belediyelerden işyeri kiralamak isteyenler, yayımlanan duyuruları yakından takip edecekler. Belediye başkanlıkları hem kendi resmi sitelerinden hemde Resmi İlan Portalı gibi web sayfaları üzerinden duyurular yayımlarlar. Bu duyurularda ihale düzenleneceğini ilan eden belediye başkanlıkları vatandaşlara gayrimenkulün özelliklerini aktarır.

Vatandaşlar gayrimenkulün özellikleri doğrultusunda kiralama yapmak isterse ihaleye dahil olacaklar. İhaleye katılmak için ise belediye başkanlıklarının emlak müdürlüklerine gidilmesi gerekiyor. Burada ihale için hazırlanan şartları inceleyecek olan vatandaşlar şartların sağlanması durumunda başvurularını yapacaklar.

İHALEYE NASIL DAHİL OLUNACAK?

Belediye başkanlıkları söz konusu gayrimenkullerin özelliklerini ilan ettikten sonra duyurusunda kiralama sürecini yayımlayacak. Burada süre 1 yıllık, 3 yıllık, 5 yıllık veya 10 yıllık olabilir. Belediyeler bu sürelerin dışında özel bir süreçte bildirebilirler. Bildirilen süre kapsamında bir muhammen bedel ilan eden belediye başkanlıkları, ihaleye katılacakların bu muhammen bedelin bir miktarı kadar geçici teminat bedeli ödemesi yapmalarını ister.

Geçici teminat bedelini ödeyen vatandaşlar makbuz ile birlikte belediye emlak birimlerinden alacakları şartnamede yer alan ilan edilen başvuru evraklarını hazırlayacaklar. Ardından tüm bu başvuru evrakları belediyelere teslim edilecek. Başvuruların ardından açık artırma süreci başlayacak.
Yorumlar (0)