Bill Gates Trakya'dan Arsa Aldı İddiası İle Fırsatçılar Arsa Fiyatlarını Uçurdu!

Microsoft'un kurucusu olan dünyanın en zenginleri listesinin müdavimi Bill Gates'in Trakya'da arazi satın aldığı iddiaları emlak piyasasını karıştırdı. Arsalarını satışa çıkaran vatandaşlar fahiş fiyatlar istemeye başladılar. Emlakçılar ise arsa spekülatörlerine karşı dikkatli olunması gerektiğini söylediler.

Bill Gates Trakya'dan Arsa Aldı İddiası İle Fırsatçılar Arsa Fiyatlarını Uçurdu!

Microsoft'un kurucusu Bill gates tarafından Trakya'da 22 bin dönüm arazi satın alındığı iddiaları Türkiye'de emlak piyasasını bilinmez bir çıkmaza sürükledi. Fırsatçıların devre girmesi ile Trakya'da arazi fiyatları bir anda fırladı. Gurbetçileri hedef alan fırsatçılar yurt dışında Bill Gates'e komşu olacaksınız diyerek yüksek fiyattan arsa satış pazarlığı yapmaya başladıkları bildirildi.

BİLL GATES'E KOMŞU OLACAKSINIZ DİYEREK PAZARLIYORLAR

Bill gates'in Trakya'dan arsa aldığı iddiaları ise henüz doğrulanmadı. Edirne, Kırıkkale ve Tekirdağ'da yapılan tapu kaydı araştırmalarında Bill Gates veya ilişkili olduğu şirketler ile vakıflara ait arazi alındığına dair bir kayıt bulunamadı. Şehir planlamacısı Namık Kemal Döleneken ise bir açıklamada bulunarak, “Bill Gates'e komşu olacaksınız diyerek 8 bin euroya gurbetçilere parsel satmaya başladılar.” dedi.

Konuya dair değerlendirmelerine devam eden Namık kemal Döleneken, “Trakya'da çok sayıda yatırımcı uzun yıllardır arsa alıyor. Bu yeni bir durum değil. Bu yatırımcılar arasında yerliler de yabancılar da var. Ancak küresel yatırımcılar bir yere yatırım yapacaları zaman kendileri ön planda görünmez. Hatta bunun duyulmaması için büyük çaba gösterir. Ancak bu tür sansasyonel gelişmeler bölgede yatırım yapmış olanlara avantaj sağlayabilir. Bence pandemi nedeniyle durağan hale gelen emlak piyasasını canlandırmak için bu iddiaları ortaya attılar. Çok sayıda insan bölgede yatırım yaptı ve bunun değerlenmesini arzu ediyorlar. Bu şekilde yüksek fiyata arsalarını satma yolu bulabilirler.” ifadelerini kullandı. 

PARSELİNİ 8 BİN EURO'YA GURBETÇİLERE SATIYORLAR

Trakya'da arsa satışlarının hız kazanmaya başladığını söyleyen Dölendöken, “Gurbetçilere parselini 8 bin eurodan satmaya başladılar. Avrupa'da bunun pazarlamasına çoktan başladılar. Hatta cidid miktarda da satış gerçekleşti. Bu pazarlamanın hedefi de Avrupa'daki gurbetçi vatandaşlarımız oluyor. Bir spekülasyona yüksek bedeller ödemek zorunda kalıyorlar.” şeklinde konuştu. 

TRAKYA'DA ARSALAR NEREDEYSE BEDAVAYA SATILIYOR

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda da bir açıklama yaparak, “Bill Gates'in Trakya'da arsa satın aldığına dair bizim bir bilgimiz yok. Vatandaşların bu iddialara itibar etmemeleri gerekir. Toprağımızın değerini bilmeliyiz. Yabancı yatırımcılara topraklarımızı elimizden geldikçe satmamalıyız. Şu anda arsalar neredeyse bedavaya satılıyor. Burada yabancı yatırımcı 10 yıl sonra bu arsaları yine Türklere fahiş fiyatlardan pazarlayacaklar. Bunları görmemiz gerekir. Yatırım yapacaksak biz yapmalıyız.” dedi.

Yorumlar (0)