Bina Bakım Onarım Tadilatı Yapacaklara Kötü Haber! Malzeme ve İşçilik Fiyatları Arttı

Binasında bakım onarım tadilat yapmayı düşünenler için maliyetler yükseldi. 2021 yılında işçilik ücretleri artarken bunun yanında yapı malzemelerinde fiyatlar arttı.

Bina Bakım Onarım Tadilatı Yapacaklara Kötü Haber! Malzeme ve İşçilik Fiyatları Arttı
Baharın gelmesi, normalleşme sürecinin başlamasının ardından çok sayıda bina yönetimi yeni kararlar almaya hazırlanıyor. Yaz aylarında binalarına bakım onarım yaptırmak isteyenler ile binaların eksiklilerini gidermek için tadilat yaptıracaklar araştırmalara başladılar.

BİR YILDA ÇİFT ZAM BİRDEN

Yaşadıkları apartmanların daha bakımlı olmasını isteyen yönetimler dış mantolama, su tesisatı değişikliği, elektrik tesisatı değişikliği, dış cephe veya iç cephe boyası işlemleri için araştırma halindeler. Binaların hem kullanım ömrünün artırılması hem sağlıklı ve bakımlı koşullarda yaşamak için atılması planlanan adımlarda ise en önemli sorun maliyet.

İşçilik Fiyatları Yükseldi

Binalarında bakım yaptırmak isteyenler bu kararlarını bir yıl ertelemiş olmaları durumunda, 2021 yılında daha fazla ödeme yapacaklar. Bunun en temel nedenlerinden birisi işçilik ücretleri yükseldi. 2021 yılında asgari ücrete yapılan zam sonrası firmalar sundukları hizmetler  için daha yüksek ücret alıyorlar.

Asgari ücret zammı sonrası işçilik fiyatlarını güncelleyen firmalar, ortalama yüzde 10 ile yüzde 20 oranında daha fazla işçilik ücreti alıyorlar. Bina bakım onarım işlemlerinin çok kısa süreli olmaması nedeniyle de işçilik ücretleri önemli bir maliyet kalemi anlamına geliyor.

Yapı Malzemelerinde Fiyatlar Yükseldi

Türkiye'nin en önemli sorunlarının başında gelen enflasyon inşaat yapı malzemelerinde daha yüksek oranlarda hissediliyor. 2020 yılı inşaat yapı  malzeme fiyatları, 2021 yılına göre çok daha ucuzdu. 2021 yılında çok sayıda üründe, malzemede dolar kuru etkili zamlar yapıldı.

Özellikle yurt dışından ithal edilen ürünlerde yada hammaddesi yurt dışı kaynaklı malzemelerde fiyatlar ciddi oranlarda yükseldi.

MALİYETLER ORTALAMA YÜZDE 20 İLE YÜZDE 25 ARTTI

Sektör temsilcileri yapmış oldukları değerlendirmelerinde inşaat bakım onarım, tadilat işlemleri için yapılması gereken ödemelerin son bir yıl içinde ortalama yüzde 20 seviyesinde yükseldiğini ifade ediyorlar. Bu artış oranı malzeme kalitesi, şehir durumu ve iş yoğunluğu gibi diğer etmenlerle daha yüksek seviyeye çıkabiliyor.
Yorumlar (0)