Bina Deprem Testi Ücreti Ne Kadar? Deprem Testi Nasıl Yaptırılır?

Türkiye'nin deprem bölgesinde yer alması ve dönem dönem şiddetli depremler yaşanması vatandaşların oturdukları binaların güvenliğini sorgulamalarına neden oldu.

Bina Deprem Testi Ücreti Ne Kadar? Deprem Testi Nasıl Yaptırılır?

Türkiye'nin deprem bölgesinde yer alması ve dönem dönem şiddetli depremler yaşanması vatandaşların oturdukları binaların güvenliğini sorgulamalarına neden oldu. Peki vatandaşlar binalarını nasıl test ettirebilirler? Ücreti ne kadar? İşte deprem testine dair bilinmesi gerekenler.

Uzmanlar deprem tehlikesinin unutulmaması adına sık sık paylaşımlarda ve açıklamalarda bulunuyorlar. Türkiye'de yüksek şiddetli deprem riski içeren fay hatları bulunması bu alanda yürütülen çalışmaların önemini bir kez daha ortaya çıkarıyor. VATANDAŞLARIN DEPREM ÖNLEMLERİUzmanlar hem yetkilileri hemde vatandaşları deprem riski konusunda sık sık uyarıyorlar. Depreme dair risklerde devletin sorumlulukları daha fazla olsa da vatandaşların da özellikle kendi güvenlikleri için yapmaları gereken işlemler, almaları gereken önlemler bulunuyor. Devlet uzun zamandır gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm projeleri, denetim sıkılaştırılması, kamu binalarının güçlendirilmesi gibi önlemlerle üzerine düşeni yapmaya çalışıyor. Vatandaşların da yapabilecekleri ilk işlem bina deprem testi olabilir.BİNALARA DEPREM TESTİ NASIL YAPTIRILIR?Bina deprem testleri özel firmalar üzerinden yaşanılan binaların depreme olan dayanılılıklarını belirliyor. Deprem testlerinde binanın her bölümü ayrı ayrı inceliyor ve çok fazla veriye ulaşılıyor. Yüksek katlı binalarda deprem testleri kat kat yapılıyor. Firmalar tarafından gerçekleştirilen deprem testlerinde fiyatlar değişken oluyor. Ancak ortalama olarak toplam inşaat alanı 1800 metrekare olan bir apartman için test fiyatı 3 bin TL civarında oluyor. Bu rakam 1800-2000 metrekare bir alan için 3 bin 500 TL'ye çıkabiliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)