Bu dönemde, Yüksek Faiz Oranları İle Ev ve Araba Alınır Mı?

Merkez Bankası tarafından bugün yeni bir faiz artırımı kararı çıkması beklenirken yükselen faiz oranları vatandaşı zor duruma sokmuştu. Peki, bu dönemde ev alınır mı, bu faiz oranları ile ev almak mantıklı mı, ev almak mı, kiralamak mı daha mantıklı?

Bu dönemde, Yüksek Faiz Oranları İle Ev ve Araba Alınır Mı?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından uygulanan parasal sıkılaşma politikası sonrasında yükselen kredi faiz oranları vatandaşı zor durumda bıraktı. Yükselen faizler sonrasında hem araba hem de ev sahibi olmak zorlaştı.

BU DÖNEMDE EV ALINIR MI 2021?

Konu hakkında açıklama yapan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu biran evvel yüksek faiz oranlarının düşürülmesi gerektiğini belirterek vatandaşın bu yüksek maliyetle ne ev ne de araba alabileceğini savundu. Yükselen faiz oranları ile beraber maliyetlerin de yükseldiğini belirten Ağaoğlu taksitli satışların da kanayan yaraya merhem olamayacağı uyarasında bulundu.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile konut satışlarındaki taksit sınırı kaldırılmış araç satışı için ise 60 ay vadeli satış imkanı getirilmişti. Yapılan düzenlemeyi de değerlendiren Ağaoğlu "Ancak halen yüksek seyreden faizler maliyetleri artıracağından ve pandemi nedeniyle de birçok insanımız dükkanını kapatmış, işinden olmuş veya işleri yavaşladığından dolayı o uzun vadeli kredileri kullanıp, araba ya da ev alma gibi imkanına kavuşmaları zorlaşıyor" diyerek çok acil bir faiz indirimi yapılması gerektiğini savundu.

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI KARARLARI ALMAYA DEVAM EDİYOR! 

Dolar kurunda yaşanan yükseliş ve enflasyon rakamlarındaki yukarı yönlü hareketlilik nedeni ile ne yazık ki Merkez Bankası ise yakın tarihte faiz indirimi yapmaktan oldukça uzak bir noktada duruyor.

Özellikle de TÜİK tarafından açıklanan son enflasyon rakamlarının beklentilerin oldukça üstünde çıkması Mart ayı toplantısı için Merkez Bankası'nı köşeye sıkıştırmıştı. Merkez Bankası tarafından bugün açıklanacak olan faiz kararında medyan beklenti 100 baz puan faiz artırımı çıkması yönünde oldu.

Emlak365.com
Yorumlar (0)