Bundan Sonra Sitede Hırsızlık Olursa, Zararı Site Yönetimi Tazmin Edecek!

Güvenlikli sitede yaşayan kişilerin kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlayacak emsal karar Yargıtay tarafından onaylandı.
Bundan Sonra Sitede Hırsızlık Olursa, Zararı Site Yönetimi Tazmin Edecek!

Güvenlikli sitede yaşayan kişilerin kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlayacak emsal karar Yargıtay tarafından onaylandı. Yargıtay tarafından verilen emsal karara göre bundan sonra güvenlikli sitede oturan kişilerin hırsızlık mağduru olmaları durumunda uğradıkları zarar gerekli önlemleri almadıkları için site yönetimi tarafından karşılanacak. Büyük ilgi çeken karar kapsamında bundan sonra güvenlikli sitede oturan kişiler için son derece önemli bir karar alınmış oldu ancak site yönetimlerinin işleri oldukça zorlaştı.

Evine Giren Hırsız Tüm Altınlarını Çaldı!

Davaya konu olan olay İstanbul'un Bakırköy ilçesinde yaşandı. Güvenlikli sitede oturan vatandaş güvenlik görevlerine güvenerek altınlarını evinde bıraktı. Ancak evine giren kimliği belirsiz hırsızlar vatandaşın evinde bıraktığı tüm altınları ve değerli eşyaları çaldı.

Evine hırsız girmesi ile büyük bir şok yaşayan vatandaş olaydan sitenin güvenlik işlerini yapan şirket ve site yönetimini sorumlu tutarak konuyu mahkemeye taşıdı ve Bakırköy 1. Tüketici Mahkemesi'ne tazminat davası açtı. Zararının tazmin edilmesi ise 51 bin 915 liralık maddi 5 bin liralık ise manevi tazminat davası açan vatandaş maddi tazminat davasını kazandı ancak mahkeme manevi tazminat ödenmesine karar olmadığını açıkladı.

Davalı taraf aleyhlerine sonuçlanan mahkemeyi Yargıtay'a taşıdı. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi yapılan itirazı inceledikten sonra emsal bir karara imza attı ve hırsızlık olayının site yönetimi ile güvenlik şirketinin gerekli önlemleri almaması sonucunda yaşandığına karar vererek davacı tarafı haklı buldu ve bir alt mahkemenin verdiği kararı onayladı. Verilen kararın benzer davalarda emsal dava olması yönünden büyük önemi bulunmuyor.

Site Yönetimleri Daha Sert Önlemler Almak Zorunda Kalacak!

Alınan kararın ardından site yönetimleri benzer davalarla maddi kayıplar yaşamamak adına bundan sonra çok daha ağır yaptırımlar uygulamak zorunda kalacak. Çünkü alınan karardan sonra güvenlikli sitede hırsızlık olursa sorumluluk site yönetimine ait olacak. Yine güvenlik şirketleri de artık işlerini çok daha büyük bir ciddiyet halinde yapmak konusunda dikkatli davranacak.

Karar site sakinleri tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanırken site yönetimleri ise her geçen gün daha da arsızlaşan hırsızlarla nasıl baş edeceklerini kara kara düşünmeye başladılar. Hırsızların artık güvenlik kameralarına adeta el sallayarak hırsızlık yapmaları ve gündüz saatlerinde dahi korkusuzca hırsızlık yapmaları, yakalanan hırsızların saatler içerisinde serbest kalmaları gibi pek çok olumsuzluk site yönetimlerini zorlayacak gibi görünüyor. Kaynak: emlak365.com