Bursa'da 27 Yıl Önce Yapımına Başlanan 110 Dairelik Site Tamamlanamıyor!

Bursa'da yapımına 27 yıl önce başlanan 110 dairelik sitenin bitirilememesi tepkilere neden oluyor. Kooperatif şeklinde yapılan inşaat çalışmalarında paralarını vererek ev sahibi olmayı bekleyen hak sahipleri arsa sahibi ve müteahhitlerle mahkemelik oldular.

Bursa'da 27 Yıl Önce Yapımına Başlanan 110 Dairelik Site Tamamlanamıyor!
Türkiye'nin gündemine ilginç bir inşaat hikayesi geldi. 1994 yılında Bursa'da 110 dairelik bir site yapımı işi için kooperatif kuruldu. Kurulan bu kooperatif hemen inşaata başladı. Kooperatif yönetimi de sitenin yapılacağı arsayı mülk sahibinin bir başka arsasında yurt binası yapılması karşılığında anlaşarak aldı. Bu şartlarda başlayan inşaat çalışmalarında ilk sorun iddiaya göre arsa sahibi ile çıktı. Arsa sahibi olan şahıs kendisi ile kooperatif yönetimi arasındaki anlaşmaya uymayarak arsasının tapusunu kooperatife vermedi.

ARSA SAHİBİ İLE MAHKEMELİK OLDULAR

Üzerinde inşaat çalışması yapılan alanın arsa tapusunda çıkan sorun nedeniyle arsa sahibi ile kooperatif yönetimi 2005 yılında mahkemelik oldular. 10 yıl boyunca devam eden davada arsa sahibi kooperatif yönetiminin kendisi için yaptırdığı yurtları işletirken site inşaatı ise durmak zorunda kaldı. 10 yıl devam eden davanın sonucunda kooperatif yönetimi arsanın tapusunu almaya hak kazandı.

ARSA SAHİBİ MAHKEMEDEN 7 MİLYON TL TAZMİNAT KAZANDI

Anlaşmazlığın mahkeme boyutu burada bitmedi. Kooperatif yönetimine arsasının tapusunu vermek zorunda kalan arsa sahibi bir mahkeme yolu daha açtı. Kendisine kooperatif yönetimi tarafından inşa edilen yurt inşaatının tamamen bitmediğini iddia eden arsa sahibi tazminat talep etti. Bu yönde açılan davayı kabul eden mahkeme bilirkişi ataması yaptı. Ancak bu sefer de atanan bilirkişi arsa sahibinin başka bir davada avukatlığını yapan kişi çıktı. Mahkeme sonucunda Kooperatif, arsa sahibine 7 Milyon TL tazminat ödemeye mahkum edildi. Bu karar sonucuna da kooperatif yönetimi itiraz etti.

27 YIL ÖNCE BAŞLANDI HALA TESLİM EDİLEMEDİ

27 yıl önce yapımına başlanan 110 dairelik sitenin inşaatını gerçekleştirip hak sahiplerine teslim edecek olan kooperatif yönetimi 6 ay önce değişti. Yeni yönetin inşaatın bitmesi için kolları sıvayarak çalışmalara başladı. Eski taşeron firma sahibi ve müteahhit ile anlaşmazlık yaşayan yeni yönetim ölümle tehdit edildiklerini söyleyerek yardım istediler.

Öte yandan kooperatifin 110 üyesi de evlerinin bitmesini ve kendilerine teslim edilmesini 27 yıldır bekliyorlar. Son 6 ay içerisinde inşaatlar ilerlese de bazı ailelerin tam inşaat bitmeden sitedeki evlere taşındıkları bildirildi. Ancak tapu sorunu ve diğer sorunlar halen devam ediyor.
Yorumlar (0)