Büyük Ova Koruma Alanı Resmi Gazete İle Yayımlandı, 61 Ova Korumaya Alındı!

8 Mayıs 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında bazı ovalar büyük ova koruma kararı olarak ilan edildi. 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunun 14.cü maddesi kapsamında alınan kararın detayları haberimizde! Büyükova koruma alanı ne demek, büyük ova koruma alanı ilan edilen ovalar hangileri?

Büyük Ova Koruma Alanı Resmi Gazete İle Yayımlandı, 61 Ova Korumaya Alındı!

Türkiye'nin verimli tarım arazilerini korumak adına yeni kararlar alınmaya devam ederken bu kararlardan biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile 8 Mayıs 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan karar kapsamında farklı şehirlerde yer alan 61 ova büyük ova koruma alanı olarak belirlendi. 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununun 14. maddesi kapsamında alınan karar ile beraber tarımsal üretim potonsiyeli yüksek olmasına rağmen çeşitli nedenlerle toprak kaybı yaşayan ovalar koruma altına alınmış oldu. 

Bazı Ovaların Büyük Ova Koruma Alanı Olarak Belirlenmesine İlişkin Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3977)

Karar metninin tamamına ve koruma alanı ilan edilen ovaların listesine ulaşmak için TIKLAYINIZ..

Tarım dışı kullanma izni verilmiş alanlar ile ovaların sınırları içerisinde yer alan onaylı planlı alanlar koruma alanı kararı kapsamı dışında kaldı. Bakanlar Kurulu kararı kapsamında Gülağaç, Tuzla, Biga Bakacak, Biga Taşoluk, Ezine Bayramiç, Çokal, Kumkale, Umurbey, Sarayköy, Tercan, Bakırçay, Kemalpaşa, Çakırbağ ve Karaman ovaları da büyük ova koruma alanı olarak ilan edildi.

Yorumlar (1)
Oğuz Doğan 1 ay önce
Oldukça verimli bir proje