Çalışmaların Tekrar Başladığı Kirazlı Halkalı Metrosu Ne Zaman Açılacak?

İstanbul'un en önemli metro projeleri arasında yer alan Kirazlı Halkalı metro projesi hattında çalışmalar tekrar başlamıştı. Peki, Kirazlı Halkalı metro hattı ne zaman açılacak?

Çalışmaların Tekrar Başladığı Kirazlı Halkalı Metrosu Ne Zaman Açılacak?
İBB Raylı Sistemler Daire Başkanı Doç.Dr. Pelin Alpkökin, İstanbul'da yapımı devam eden metro hatları projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Kirazlı Halkalı metro hattı projesinde hatırlanacağı üzere çalışmalar 3 sene önce durdurulmuştu. Konu hakkında sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Ekrem İmamoğlu hat üzerinde çalışmaların yeniden başlayacağını duyurdu.

KİRAZLI HALKALI METRO HATTI NE ZAMAN AÇILACAK?

Resmi sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Ekrem İmamoğlu "Kirazlı Halkalı Metrosu'nun yapımına başlıyoruz. Bütçesi yoktu, yapımı durdurulmuş, şantiyesi tehlike arz ediyordu; önlemleri aldık, kredisini bulduk, şimdi bu hattın yapımına 27 Mart'ta başlıyoruz. İstanbul'a hayırlı olsun" diyerek kredi bulduklarını ve çalışmalara 27 Mart 2021 tarihi itibari ile yeniden başlayacaklarını duyurdu.

Yapımına yeniden başlanan Kirazlı Halkalı metro hattı hattı açıklama yapan Alpökin "Birçok yerde çalışmaya başlanılmış fakat bunlar yaklaşık fiziki ilerleme yüzde 4 mertebesindeyken 2018 itibariyle durdurulmuş. 2019 yılı içinde bazı risk gördüğümüz tünellerde güçlendirme yaptık.

Ancak asıl müjde 2020'nin sonunda geldi ve buraya kredi temin edildi. Temin edilen kredi ile bu hattın 3.5 kilometrelik ilk 3 istasyonunun yapım işlerini yeniden başlama kararı aldık. Şubat ayı itibariyle yüklenici firmaya tebliğ ettik. Şu an tasarım işleri ve mobilizasyon işleri devam ediyor" diyerek metro hattı projesinin yapım işlerine büyük bir hızla başlayacaklarını ve 2023 yılının birinci yarısı itibari ile projeyi İstanbul'a kazandıracaklarını dile getirdi.
Yorumlar (0)