Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan Kiracılara Kötü Haber! Kira Borçlarına Yeni Erteleme Var Mı?

Pandemi döneminde en çok zorlanan kişilerin başında düzenli kira ödemesi olan kişiler yer almıştı. Bu süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı TOKİ taksit borçları, Milli Emlak Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan işletmeler ve turizm işletmeleri için borçların ötelenmesine karar vermiş, 6 ay süre ile kira alınmayacağını duyurmuştu. Süreçte kira borçlarının yeniden ertelenmesi gündeme gelirken konu hakkında kritik açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan Kiracılara Kötü Haber! Kira Borçlarına Yeni Erteleme Var Mı?

Korana virüs salgını nedeni ile Mart aylarında uygulanmaya başlayan zorunlu karantina kuralları kapsamında çok sayıda kişi gelir kaybı yaşamış, kiracıların büyük bir bölümü kira ödemelerinde sıkıntıya düşmüştü. 

BAKANLIKTAN RESMİ AÇIKLAMA GELDİ: KİRA BORÇLARINA ERTELEME SÖZ KONUSU DEĞİL! 

Konu hakkında resmi açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldı. Korana virüs salgınında yeni vaka sayılarının bir kere daha hızlı yükselmesi ekonomide durgunluğa neden olurken işyeri ve dükkanı salgından olumsuz etkilenen esnaf ile turizm işletmeleri ve TOKİ taksit ödemesi olan vatandaş kendilerine ikinci bir kira erteleme hakkı tanınınıp tanınmayacağını merak etmeye başladı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında “Salgın süreciyle beraber hem turizm işletmelerimize hem de Milli Emlak Genel Müdürlüğümüz bünyesindeki tüm işletmelere 6 ay süreyle taksitlerini öteleme imkanı getirmiştik. Kasım, aralık ayına kadar zaten hiç bir bedel ödemiyorlar. Bu süreçte vatandaşımızın, esnafımızın hep yanında olmaya gayret gösterdik. Kiralarımızı o süreçte almadık, ödenmesi gereken bedellerin ötelenmesini yaptık" diyerek bu borçların ödemelerinin Aralık ayında başlayacağını dile getirdi. 

Aralık ayına kadar ötelenen kira bedelleri hakkında ikinci bir ertelemenin şu anda ki koşullar içerisinde söz konusu olmadığını belirten Bakan Kurum ne yazık ki yeni bir erteleme müjdesi bekleyenler için kapıyı kapatmış oldu. 

Konu hakkında yaşanan gelişmeleri yakından takip etmek için;

İnstagram Hesabımız için TIKLAYIN

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

VATANDAŞIN VE ŞAHSA AİT DÜKKANI OLAN ESNAFIN KİRA BORÇLARI ERTELENMEMİŞTİ

Korana virüs salgını döneminde kamu kurum ve kuruluşları ile Milli Emlak Genel Müdürlüğü bünyesinde olan taşınmazların tümü için kira borçlarına erteleme imkanı sunulmuştu. Ancak kamuoyunda yoğun gündem oluşturulmasına ve talep görmesine rağmen korana virüs nedeni ile işsiz kalan vatandaşlar ile zorunlu karantina kararı nedeniyle dükkanı kapatılan esnafın özel kişilere olan kira borçları için erteleme ya da destek ödemesi yapılmamıştı. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)