Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Resmi Açıklama: İzmir Deprem Konutları Fay Hattı Üzerine Mi İnşa Ediliyor?

İzmir'de inşa edilecek deprem konutları hakkında bazı basın yayın organlarında söz konusu rezerv yapı alanının aktif fay hattı üzerinde yer aldığı iddialarına yanıt verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Resmi Açıklama: İzmir Deprem Konutları Fay Hattı Üzerine Mi İnşa Ediliyor?

Emlak365.com  / İzmir'de depremde yıkılan ve hasar gören konut  sahipleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından inşa edilecek olan rezerv konutları hakkında basında çıkan iddialara yanıt geldi. 

İZMİR'DE YAPILACAK OLAN DEPREM KONUTLARI AKTİF FAY HATTI ÜZERİNE Mİ İNŞA EDİLECEK?

Bugün bazı basın yayın organlarında İzmir'de yapılacak olan deprem konutları için belirlenen rezerv alanın aktif fay hattı üzerinde bulunduğu şeklinde haberler yapılmıştı. Konu hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "30 Ekim 2020'de meydana gelen İzmir depremi sonrası inşa edilecek deprem konutları için belirlenen alanın aktif fay hattı üzerinde yer aldığına ilişkin bazı basın yayın organlarında çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

İzmir'de deprem sonrası başlatılan rezerv konut alanı tespit çalışmaları kapsamında Bayraklı ilçesi sınırları içerisindeki 3 milyon 800 bin metrekarelik alanda, Bakanlığımızın teknik ekipleri ve bilim insanları tarafından jeolojik, jeoteknik, jeofizik çalışmalar ve MTA diri fay haritasında belirtilen faylara yönelik paleosismoloji çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Söz konusu alanda sondaj çalışması ve sismik araştırma sonucu elde edilen verilerin laboratuvar ortamında analizleri yapılmaktadır" denilerek iddialar kesin bir dille yalanlandı. 

screenshot-533.jpg

İzmir'de inşa edilecek deprem konutlarının Bayraklı'da yapılacağı belirtilirken söz konusu rezerv alanının belirlenmesinde tüm önlemlerin alındığı ve bilimsel araştırmaların yapıldığı açıklandı. 

Yorumlar (0)