CHP’den Son Dakika Akkuyu NGS Açıklaması: İhtiyaç Yok, Bizim Değil Rusya’nın Olacak!

chpden-son-dakika-akkuyu-ngs-aciklamasi-ihtiyac-yok-bizim-degil-rusyanin-olacak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tamamlandığında Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali projesi olması nedeni ile büyük öneme sahip olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi hakkında CHP yönetimi tarafından yeni açıklama geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın yapmış olduğu açıklama ile Akkuyu NGS projesini eleştirdi. Toplamda 4 reaktörden oluşan NGS projesinin dün yapılan törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından 3. reaktörün temeli atılmıştı.

TÜRKİYE’NİN AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALİNE İHTİYACI YOK MU?

Konu hakkında açıklama yapan Akın “Henüz inşaat aşamasında meydana gelen patlamalarla fiziki altyapı konusunda endişelere neden olan Akkuyu Nükleer Santrali şimdi de hukuki altyapısıyla tartışmalı hale geldi. Tüm dünyada nükleer enerjiden uzaklaşma eğilimi hız kazanırken Türkiye inatla mülkiyeti Rusya’ya ait olacak santrale yatırım yapıyor.

Türkiye yenilenebilir enerji yerine nükleerde ısrar ediyor. İktidarın ticari değil, siyasi bir proje olarak dayattığı Akkuyu Nükleer Santrali, ne milli ne de yerli bir projedir. Santralin mülkiyeti ve işletimi tamamen Rusya’ya ait olacaktır. Projeyle ülkemize herhangi bir teknoloji transferi de yapılmayacaktır. Üstelik 15 yıl boyunca verilecek alım garantisi vatandaşa zam olarak dönecektir” diyerek santralde 15 yıllık alım garantisi verildiğini iddia etti.

Türkiye’de nükleer enerji alanında lisans vermekle yükümlü olan Nükleer Düzenleme Kurumunun kuruluşunu düzenleyen kararnamenin Anayasa Mahkemesince iptal edildiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın yapımı devam eden nükleer güç santralini hem çok pahalı hem de çok yüksek riskli bulduklarını belirterek projeyi istemediklerini söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir