Çimento Fiyatları Zamlandı, Ev Alacaklara Kritik Uyarı Geldi: Konut Fiyatlarına Zam Kapıda!

Son dönemde kartelleşme iddiaları ile gündemi meşgul eden çimento fiyatları hızlı yükselişini sürdürüyor. Döviz kurlarında yaşanan oynaklık sonrası zam yağmurunun şiddetlenmesi ile beraber konut fiyatlarına zam kapıda yorumları yapılmaya başlandı. 2021 yılında ev fiyatları ne olur, konut fiyatlarına zam gelir mi, düşer mi, yükselir mi?

Çimento Fiyatları Zamlandı, Ev Alacaklara Kritik Uyarı Geldi: Konut Fiyatlarına Zam Kapıda!
İnşaat sektörünün en önemli ham maddeleri arasında yer alan çimento fiyatları için yaşanan yükseliş sektörün en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yerini korumaya devam ediyor.

Müteahhitler ile çimento üreticilerinin büyük tartışmalar yaşamasına neden olan kartelleşme iddiaları gündemdeki yerini korurken yapılan zamların konut fiyatları üzerindeki etkisi de merak konusu oldu.

KONUT FİYATLARINA ZAM KAPIDA! 

Yüzde 100 yerli  madde kullanılan çimento fiyatları için dahi yapılan zamların iki katına ulaşması sektördeki tartışmaların yeniden alevlenmesine neden oldu. Yapılan zamların ardından Türkiye'de en pahalı çimento fiyatı Denizli'de uygulanmaya başlanırken bu ilimizde çimentonun fiyatı 350 liraya ulaştı.

İnşaatlarda en çok kullanılan iki malzeme arasında yer alan demir fiyatları ve çimento fiyatlarına yapılan zamlar sonrası müteahhitler şantiyeleri kapatma noktasına gelirken sektörde iş bırakma eylemleri dillendirilmeye başlandı. Bazı bölgelerde yapılan zamların yüzde 100 sınırına dayanması zaten yükselen faiz oranları nedeni ile durgunluk yaşayan sektörün bir numaralı sorunu haline geldi. Daralan konut talebine rağmen müteahhitlerin zararına satış yapamayacakları nedeni ile konut fiyatlarına zam yansıtacakları belirtildi.

DEMİR VE ÇİMENTO FİYATLARINA ZAM YAĞMURU KONUT FİYATLARINI NASIL ETKİLER, 2021 YILINDA EV FİYATLARI NE OLUR?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar konut fiyatları ne zaman düşecek sorusuna yanıt ararken enflasyon ve döviz kurunda yaşanan yükselişin dahi üzerine çıkan çimento fiyatlarına zam oranı müteahhitleri isyan noktasına taşıdı. Müteahhitler yaşanan bu gelişmeleri müşterilerine açıklamakta zorlanırken maliyetlerin kademeli olarak konut fiyatlarına yansıtılabileceği uyarısı geldi.
Yorumlar (0)