Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı: Bazı Alanlar Kesin Koruma Altına Alındı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karar kapsamında bazı alanlar kesin korunacak hassas alan olarak ilan edildi. 24 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararının detayları haberimizde...

Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı: Bazı Alanlar Kesin Koruma Altına Alındı!
Van İli, Çaldıran ve Muradiye İlçeleri Sınırları İçerisinde Bulunan Hıdırmenteş ve Çiçekli Gölü Besleme Havzası Potansiyel Doğal Sit Alanının Koruma Statüsünün Değerlendirilmesi Sonucunda, Bazı Alanların Kesin Korunacak Hassas Alan Olarak Tescil ve İlan Edilmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3740) 24 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

HIDIRMENTEŞ VE ÇİÇEKLİ GÖLÜ BESLEME HAVZASI KESİN KORUMA ALTINA ALINDI! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak yayımlanan karar kapsamında Van'a bağlı olan Çaldıran ve Muradiye ilçe sınırında yer alan Hıdırmenteş ve Çiçekli Gölü besleme havzası potansiyel doğal SİT alanının koruma statüsünün değerlendirilmesi sonucunda kesin korunacak hassas alan olarak ilan ve tescil edildi.KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN NE DEMEK / NEDİR?

Son dönemde çok sayıda üst üste yayımlanan kararlar kapsamında pek çok bölge kesin korunacak hassas alan statüsüne alınmıştı. Jeolojik devirlerden günümüze taşınan, ender bulunmaları nedeni ile olağanüstü özelliklere sahip yer üstünde, yeraltında veya su altında bulunan korunması gerekli alanlar Doğal SİT alanı olarak kabul edilmektedir.

Yürürlüğe alınan son yönetmelik kapsamında doğal SİT alanları 3 farklı kategoriye ayrılmış olup bunlardan biri de kesin korunacak hassas alandır. Alınan Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen kesin korunacak hassas alan olarak belirlenen yerlerde yapı yasağı uygulanmakta olup bilimsel çalışmalarda dahil olmak üzere tüm kullanımlar sınırlandırılmaktadır. Doğal güzelliklerin korunması ve ileriki nesillere aktarılmasını sağlamak amacı ile koruma amaçlı alınan kararlardır.
Yorumlar (0)