Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'da Ev Almak İsteyenlere Kritik Uyarı: Evin Manzarasına Değil, Depreme Dayanıklı Mı Değil Mi Ona Bakın!

Türkiye 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen depremin yıldönümü vesilesi ile bir kere daha acı deprem gerçeği ile yüz yüze geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'da Ev Almak İsteyenlere Kritik Uyarı: Evin Manzarasına Değil, Depreme Dayanıklı Mı Değil Mi Ona Bakın!

Türkiye 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen depremin yıldönümü vesilesi ile bir kere daha acı deprem gerçeği ile yüz yüze geldi. Konu hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay vatandaşın ev alırken ya da müteahhitlerin konut yaparken çocuklarıma bina yaparken mezar yapmamam düşüncesi ile hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yapmış olduğu açıklama ile risk yönetimine dair önemli uyarılarda bulundu. Oktay "Risk yönetimi dediğiniz şey nedir? Hep söylüyoruz ya 'Deprem öldürmez, bina öldürür.' diye. Yani ben birey olarak çocuklarıma bina yaparken mezar yapmamam lazım" diyerek vatandaşın önceliğinin deprem olması gerektiğini söyledi. EVİN MANZARASINA DEĞİL, DEPREME DAYANIKLI OLUP OLMADIĞINA BAKIN! Depreme hazırlık konusunda herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay evlerde bulunan gardıropların duvara sabitlenmesinin bile büyük oranda can kayıplarını önleyeceğini belirterek basit gibi görünen bu tip önlemler ile depreme hazırlık yapılması gerektiğini söyledi. Oktay "Kendi çocuğuma bir ev satın alıyorken veya bir ev yapıyorken ilk dikkat etmem gereken evin manzarası olmamalı. Evin genişliği, metrekaresi, şu ya da bu olmamalı. Bu bina depreme dayanıklı mıdır değil midir? Buna bakmamız lazım" diyerek vatandaşın ev alırken en önemli önceliğinin konutun depreme olan dayanıklılığı olması gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin deprem konusunda artık çok daha gelişmiş bir ülke olduğunu belirten Oktay kentsel dönüşüm projeleri sayesinde riskli yapı konut stokunun tamamen yenileneceğini ve insanların depremde enkaz altında kalarak hayatını kaybetmemeleri adına çalışmaların devam edeceğini dile getirdi. Emlak365.com


Yorumlar (0)