EMLAK HABERLERİ

Değerli Konut Vergisi Son Beyan ve Ödeme Tarihi Ne Zaman Dolacak?

2020 yılında ertelenen ve 2021 yılında uygulamaya alınan değerli konut vergisi için süreç hızla ilerliyor. Aynı taşınmaz için hem emlak vergisi hem de lüks konut vergisi ödenecek olması tartışmaları sürerken beyan ve son ödeme tarihi için uyarı geldi!

2020 yılında ertelenen ve 2021 yılında uygulamaya alınan değerli konut vergisi için süreç hızla ilerliyor. Aynı taşınmaz için hem emlak vergisi hem de lüks konut vergisi ödenecek olması tartışmaları sürerken beyan ve son ödeme tarihi için uyarı geldi!

Lüks konutta oturan kişileri ilgilendiren değerli konut vergisi için süreç tüm hızı ile işlemeye devam ediyor. İlk olarak 2020 yılında uygulamaya alınacak olan ancak pandemi nedeni ile ertelenen değerli konut vergisi 2021 yılında gelen tüm erteleme taleplerine karşın uygulamaya alınmıştı. 

Halk arasında lüks konut vergisi olarak ta anılan değerli konut vergisinde hem son beyanname verme tarihi hem de son ödeme tarihi için geri sayım başladı. Yapılan düzenleme ile sahip olduğu konutun 2020 yılı bina vergi değeri 5 milyon lira ve üzerinde olan kişiler değerli konut vergisi mükellefi olarak kabul edilecek. 

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ BEYAN TARİHİ NE ZAMAN DOLACAK?

Sahip olduğu taşınmazın 2020 yılı için tespit edilen bina vergisi değeri 5 milyon lira ve üzeri olan konut sahipleri 2021 yılında emlak vergisi ödemelerinin yanı sıra değerli konut vergisi ödemesi de yapacak. Bu kişiler söz konusu vergiye tabi olan taşınmazın bağlı olduğu yerde bulunan Gelir İdareis Başkanlığı tarafından yetki verilen vergi dairesine bildirimde bulunacak. 

Değerli Konut Vergisi son beyanname tarihi 22 Şubat 2021 olarak belirlendi. 22 Şubat 2021 Pazartesi günü mesai bitimi tarihine kadar beyanname verecekler. Emlak vergisi ödemelerinden farklı olarak değerli konut vergisi ödemeleri belediyeler üzerinden değil merkezi idare tarafından toplanacağı için beyannameler belediyelere değil vergi dairelerine verilecek. 

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ SON ÖDEME TARİHİ NEDİR?

Değerli konut vergisi mükellefi olan kişiler için ödeme konusunda tıpkı emlak vergisinde olduğu gibi 2 taksit seçeneği sunuluyor. Emlak vergisi birinci taksit son ödeme tarihi herhangi bir uzatma kararı alınmazsa 26 Şubat 2021 Cuma günü olarak uygulanacak. İsteyen kişiler tahakkuk eden vergiyi tek seferde ödeyebileceği gibi, isteyen kişiler ise ödemelerini ikinci taksit olarak Ağustos ayında yapabilecekler. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir