Değerli Konut Vergisinde e-Beyanname Süreci Başladı

2021 yılından itibaren uygulanacak olan değerli konut vergisi için beyan sunması gerekenler bu işlemlerinin İnteraktif Vergi Dairesinden yapabilecekler.

Değerli Konut Vergisinde e-Beyanname Süreci Başladı

2021 yılından itibaren uygulanacak olan değerli konut vergisi için beyan sunması gerekenler bu işlemlerinin İnteraktif Vergi Dairesinden yapabilecekler. İşte değerli konut vergisi ve e-beyanname hakkında bilinmesi gerekenler.

Değeri 5 milyon TL ve üzerinde olan konutlar için değerli konut vergisi ödemeleri 2021 yılından itibaren yapılacak. Daha önceki dönemlerde uygulamaya alınan ve daha sonra ertelenen düzenleme kapsamında yüksek değerli evi olanlar değerli konut vergisi ödeyecekler.DEĞERLİ KONUT VERGİSİNDE E-BEYANNAME SÜRECİ BAŞLADIDeğerli konut vergisi mükellefleri beyannamelerini, mesken nitelikli taşınmazın bulunduğu belediye başkanlığına verecekler. Beyaname verecekler bu dosyalarına belediyeden alacakları bina vergi değerini (beyanname verilen yıl ve bir önceki yıla ilişkin) gösteren belgeyi ekleyecekler. Bu evraklar bulunulan yerin vergi dairesine ulaştırılacak. Söz konusu teslim tarihi 22 Şubat Pazartesi günü sona erecek. Mükellefler, beyannamelerini elektronik ortamda kendileri gönderebilecekleri gibi, bağımsız çalışan serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirler ile sözleşme imzalayarak e-beyanname şeklinde de verebilecek.Uygulama AçıldıMükellefler beyannamelerini dijital kanal üzerinden vermek istedikleirnde, bina vergi değerini gösteren belgeyi vergi dairesine iletmek zorundalar. Bu işlem ya mail yoluyla yada elden gerçekleştirilebilecek. Değerli Konut Beyannamelerine ilişkin elektronik beyanname uygulaması Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından başlatıldı. Bu kapsamda vatandaşlar e-beyannamelerini İnternet Vergi Dairesinin "https://intvrg.gib.gov.tr/" sitesinden yapabilecekler. VERGİ ÖDEME DÖNEMLERİDeğerli konut vergisi ödemeleri beyanname işlemlerinin ardından iki taksit halinde ödemelerini gerçekleştirecekler. Yapılacak ödemler için ilk taksit dönemi Şubat ayı ikinci taksit dönemi ise Ağustos ayı olarak açıklandı. Emlak365.com

Yorumlar (0)