Demir Fiyatları Düşecek Mi? 2020 Ekim Sonu Bir Ton İnce, Kalın Demir Fiyat Listesi

Ekim ayının son döneminde demir fiyatlarında yaşanan yükselme devam ediyor. İnşaat sektörünün en önemli maliyet sorunlarının başında gelen demir fiyatlarında oluşan son tabloyu derledik. İşte illere göre 1 ton kalın demir ve ince demir fiyatları.

Demir Fiyatları Düşecek Mi? 2020 Ekim Sonu Bir Ton İnce, Kalın Demir Fiyat Listesi

İnşaat sektöründe en önemli sorunların başında maliyet oranlarının her geçen gün artması geliyor. 

ABD seçimleri nedeniyle yükselme eğiliminde olan dolar kuru, pandemi sürecinin ekonomik etkileri, değerli metallerde yaşanan yukarı yönlü hareketler demir fiyatlarını doğrudan etkiliiyor. 

DEMİR FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR

Demir fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde sektörü temsilcileri yukarıda da kısaca bahsettiğimiz üç ana neden üzerinde duruyorlar. 

Pandemi sürecinin ilk döneminden itibaren yükselme eğilimi gösteren demir fiyatları, dönem içinde zaman zaman geri çekilse de yukarı yönlü bir hareket gerçekleştirdi. Değerli metallerin değer kazanması ve dolar kurunun yükselmesi demir fiyatlarının artmasına neden oldu. 

1 TON DEMİR NE KADAR OLDU?

Demir fiyatlarında yaşanan fiyat değişimlerinin ardından firmaları ilgilendiren konu bir ton demirin kaç TL olduğu. Kalın demir ve ince demir fiyatları illere ve üretim alanlarına göre değişmekte. İşte Türkiye'nin 5 farklı şehrinde demir fiyatları. 

Ankara'da 2020 Ekim sonunda 1 ton kalın demir 4180 TL, bir ton ince demir 4280 TL.

İstanbul'da 2020 Ekim sonunda 1 ton kalın demir 4240 TL, bir ton ince demir 4280 TL.

İzmir'de 2020 Ekim sonunda 1 ton kalın demir 4130 TL, bir ton ince demir  4165 TL.

İskenderun'da 2020 Ekim sonunda 1 ton kalın demir 4120 TL, bir ton ince demir 4150 TL.

Karabük'te 2020 Ekim sonunda 1 ton kalın demir 4130 TL, bir ton ince demir  4200 TL.

DEMİR FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Sektörü temsilcileri yükselen demir fiyatlarına ilişkin çağrıda bulundular. Maliyetlerin artmasının sektörü olumsuz etkilediğine dikkat çeken firmalar bu alanda herkesin elini taşın altına koyması gerektiği yönünde açıklamada bulundular. Ancak bu açıklamaların ardından demir fiyatları yükselmeye devam etti.

Emlak365.com

Yorumlar (0)