Demir tüccarları ve fabrikalar siftah yapamadı, inşaat demiri ton fiyatı için indirim açıklandı! Demirin tonu ne kadar?

İnşaat sektöründe yaşanan durgunluk had safhaya ulaşırken özellikle de hazır beton ve çimento fiyatları için açıklanan son zamların ardından müteahhitler şantiyelerde iş yavaşlatma kararı almıştı. Talebin azalması ile demir fiyatları düştü.

Demir tüccarları ve fabrikalar siftah yapamadı, inşaat demiri ton fiyatı için indirim açıklandı!

Tüm dünya yaşanan ekonomik şoklarla baş etmeye çalışırken demir fiyatları da dalgalı seyrini sürdürüyor. Çin'in Sichuan bölgesinde yaşanan elektrik kesintileri yerel çelik üretimini durma noktasına getirdi. 

Yaşanan süreç sonucunda çelik üreticileri yüzde 70 oranında üretimi durdurma ya da satışlarını taksitlendirmeye başlarken yaşanan süreç çelik üretiminde kullanılan demir fiyatları üzerinde de küresel piyasada baskı oluşmasına neden oldu. İç piyasada ise inşaat sektörünün durma noktasına gelmesi ile demir fiyatlarında gerileme yaşandığı görüldü. 

DEMİR FİYATLARINDA SON DURUM NE, İNŞAAT DEMİRİ TON FİYATI NEDEN DÜŞÜYOR, DÜŞTÜ, DÜŞÜŞ DEVAM EDER Mİ?

Dolar kurunda yaşanan sert yükseliş sonrasında gözler bir kere daha demir fiyatlarına çevrilmişti. Demir fiyatlarına yeni döviz zamları beklenirken şantiyelerde işlerin yavaşlatılması ile beklenen yükseliş yerini indirime bıraktı. Deyim yerindeyse inşaat sektöründe yaprak kımıldamazken talepteki düşüş fiyatlara da yansıdı. Pek çok ilde demir tüccarlarının günlerdir siftah yapmadığı belirtilirken demir fabrikalarının da satışları arttırmak için indirime gittikleri belirtiliyor 

Demir tüccarları ve fabrikalar siftah yapamadı, inşaat demiri ton fiyatı için indirim açıklandı! Demirin tonu ne kadar?

Yaşanan son dalgalanma sonrasında 8'lik inşaat demiri ton fiyatı pek çok ilde 14 bin liranın altına gerilerken Ankara'da 13 bin 900 TL, İstanbul'da 14 bin TL ve İzmir'de ise 13 bin 650 liradan satışa sunuldu. 10'luk inşaat demiri almak isteyenler için ise Ankara 10'luk inşaat demiri ton fiyatı 13 bin 900 TL olarak belirlenirken bu rakam İstanbul'da 13 bin 900 TL ve İzmir'de de 13 bin 450 TL olarak ilan edildi.