Deprem Profesörü Ersoy Tarihini ve Şiddetini Açıklayıp Uyardı: İstanbul'u Önce Deprem Sonra Tsunami Vuracak!

Türkiye'nin gözbebeği İstanbul büyük bir deprem tehlikesi altında bulunurken AFAD Afet ve Acil Durum Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy konu hakkında son derece önemli açıklamalarda bulundu. Beklenen İstanbul depremi ne zaman olacak, kaç şiddetinde olacak, İstanbul'da deprem uyarısı, son dakika gelişmesi neler, İstanbul'da 7.5 deprem bekleniyor mu, deprem ne zaman olacak?

Deprem Profesörü Ersoy Tarihini ve Şiddetini Açıklayıp Uyardı: İstanbul'u Önce Deprem Sonra Tsunami Vuracak!

İstanbul'u her an büyük bir depremin vurabileceği konuşulurken konu hakkında son açıklama ise AFAD Afet ve Acil Durum Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy tarafından yapıldı.

Marmara ve çevresinde her 50 senelik tarihi döngü içerisinde 7 ve üzerinde şiddete sahip olan bir deprem yaşandığını belirterek önemli uyarılarda bulundu. Tekirdağ İli ve Marmara'nın Deprem ve Tsunami Tehlikesi isimli panelde konuşma yapan Prof. Dr. Şükrü Ersoy Marmara Depremi hakkında önemli bilgilendirmelerde bulundu. 

BEKLENEN İSTANBUL DEPREMİ SONRASI TSUNAMİ OLUŞUR MU?

Düzenlenen panelde beklenen İstanbul depremi hakıknda da açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şükrü Ersoy Marmara ve çevresinde her 50 senede bir 7 üzerinde şiddete sahip bir deprem olduğunu belirterek "O yüzden gelecekte de bir deprem olmasını söylemek kehanet değil. Depremde yapı öldürmez sadece zemin de öldürür.

Bu nedenle alınacak tedbirlerle farkındalıklar oluşturarak depremin zararlarını azaltabiliriz. Afet hazırlıları kapsamında bu yılı iyi değerlendirmemiz gerekiyor" diyerek Tekirdağ bölgesi için depremden sonra heyelan riski bulunduğunu da söyledi. 

Marmara depremi sonrası deniz bölgesinde bir tsunami oluşmasının da kaçınılmaz olduğunu belirten Ersoy "Deprem ile birlikte kıyıya paralel olarak kıyıyı süpüren akıntı da oluşabilir. Öyle ki 1 metre yüksekliğindeki bir dalga bile 100 metre içeride hasarlar oluşturabilir" diyerek mutlaka deprem için alınacak önlemlerin yanı sıra tsunami tehlikesi için de önlem alınması gerektiğini söyledi. 

Yorumlar (0)