Ders Başarısını Arttırmak İçin Çalışma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Yapılan araştırmalar dekorasyonun çalışma performansı ile yakın ilişkisi olduğunu ortaya koyarken özellikle de çalışma odası dekorasyonu bu nedenle daha büyük önem taşımaktadır.
Ders Başarısını Arttırmak İçin Çalışma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Yapılan araştırmalar dekorasyonun çalışma performansı ile yakın ilişkisi olduğunu ortaya koyarken özellikle de çalışma odası dekorasyonu bu nedenle daha büyük önem taşımaktadır.

Çocukların ne yazık ki iyi bir geleceğe kavuşmalarını sağlamak adına sınavdan sınava koşturuldukları böyle bir dönemde çalışmalarını teşvik edecek ve çalışma performanslarını arttıracak önlemlerin alınması kesinlikle zorunlu görülmelidir. Peki, ders başarısını arttırmak için çalışma odası dekorasyonu nasıl olmalı?Kalabalıktan Uzak, Sade Bir Oda Seçin

Özellikle de çocuklarda çalışma konusunda yaşanan en büyük sıkıntılardan biride dikkatin derse odaklanmasıdır. Yetişkinlere oranla çocuklarda odaklanma çok daha zordur ve dikkat çok daha kolay bir şekilde dağılmaktadır. Bu nedenle çocuğunuzun çalışma odasında kesinlikle sadece bir dekorasyonu tercih etmeniz gerekir. Kalabalıktan uzak sade bir tasarım aynı zamanda çocuğunuzun dikkatini dağıtacak etkenlerden de uzaklaşması anlamına gelecektir.

Ders Başarısını Arttırmak İçin Çalışma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?Aydınlık ve Ferah Bir Ortam Yaratın

Çalışma odası için dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli noktada çalışma odasının ferah tutulması ve mümkün olduğunca aydınlık bir şekilde dekore edilmesidir. Aydınlık olan bir ortam da çocuğunuz ders çalışmak için daha istekli olacaktır. Önemli olan çocuğun içerisinde kendisini daha mutlu, rahat ve ferah hissedeceği bir çalışma ortamı oluşturmaktır. Bu ortamda çocuk daha istekli çalışacak ve istekli çalışması sayesinde başarılı olacaktır.

Ders Başarısını Arttırmak İçin Çalışma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?Çocuklar İçin Çalışma Odası Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Çalışma masasının konulduğu yer büyük önem taşır. Pencereden hareketli olan bir dış mekan izlenebiliyorsa, yani pencere park, bahçe, sokak ve cadde gibi sürekli hareket olan bir yere bakıyorsa asla çalışma masası pencere önüne konulmamalıdır. Çünkü çocuğun dikkati sürekli olarak dış mekana çekilecek, bu da ders çalışmasını engelleyecektir.


  • Çalışma masası ve mümkünse odasındaki televizyon, bilgisayar, tablet gibi tüm elektronik eşyalar odadan çıkarılmalıdır. Odada ders çalışmasını engelleyecek, onu dersten alacak tüm etkenler yok edilmelidir.


  • Odanın duvarları enerji veren tonlar arasından seçilmeli, mümkünse oda boyanırken buna göre bir ton seçiminde bulunulmalıdır.


  • Odada kullanılan mobilyalar dikkatli seçilmeli, çocuğun kendisini rahat hissedeceği mobilyalara öncelik verilmelidir. Mümkünse beyaz renkli mobilyalar kullanılmalıdır. Kaynak:emlak365.com